fbpx
festival

Den dětí s Dětskou univerzitou

01/06 14:00 - 09/06
Zadní dvůr
Vstupné: Zdarma
Den dětí s Dětskou univerzitou

Rádi bychom vás pozvali na oslavu Dne dětí v Kampusu Hybernská, která se uskuteční v pátek 1. 6. 2018. Od 14 hodin bude pro vás a vaše rodiče přichystán program, zmrzlina a pro ty úplně nejmenší zbrusu nové pískoviště. Pro ty starší tu od 16 hodin proběhnou ve spolupráci s naší Dětskou univerzitou dílny a přednášky. Na dospělé čeká posezení na dvorku u kávy a nakonec hudební pohoštění. Přijďte s námi oslavit Den dětí a prohlédnout si zbrusu nové prostory FF UK na adrese Hybernská 4, Praha 1. A nalákejte i kamarády, kteří třeba ještě vůbec neslyšeli o Dětské univerzitě.

Přizvali jsme i kolegy z ostatních fakult UK. Těšit se můžete tedy například na Dětskou univerzitu Přírodovědecké fakulty, s nimiž si budete moci vyzkoušet odlévání trilobitů a dozvíte se ještě mnohé další, nebo na zástupce Fakulty sociálních věd UK, kteří vás naučí třeba to, jak si hrát s imaglee kartami. Součástí dne bude také stánek SOS dětských vesniček, kde se dozvíte o činnosti této neziskové organizace, můžete si vyplnit kvíz a zasoutěžit si o hezké ceny. Bude mít také možnost přispět na jejich činnost

Vstup na celou akci i na kurzy je zdarma, ovšem na kurzy je třeba se předem nahlásit na mail zuzana.frantova@ff.cuni.cz.

Čeština pod lupou

Mgr. Lucie Chlumská, Ph.D.

16:00–17:30, počet dětí: 20

Jaké je nejčastější české slovo? Používají některá slova častěji muži, nebo ženy? Kde v České republice neuslyšíte nikoho říct vokno? Liší se nějak význam slov statečný a odvážný? Který z českých spisovatelů si oblíbil slovo kočenka? Víte, že na všechny tyto otázky (a mnoho dalších) dokáže snadno a rychle odpovědět Český národní korpus a jeho bezplatné on-line nástroje? Přijďte se poučit i pobavit o češtině jinak a zjistěte, že čeština není jen pravopis!

Jazyky Pána prstenů

Mgr. Jan Bičovský, Ph.D.

16:00–17:30, počet dětí: 30

Jak vznikaly jazyky, kterými se mluví v Pánu prstenů? Proč zní jazyk elfů hudebně, trpaslíci bručí a skřeti chrchlají? A co hobiti – jak vlastně mluvili? A co pan Tolkien – jak k tomu přišel? A byly dřív jeho jazyky, nebo jeho knížky? A co písma jeho národů a nárůdků? Taky vám vyhlížejí povědomě?

Keramická dílna

Mgr. Jana Jiroušková, CSc. + Kristian Česák

17:00–18:30, počet dětí: 20

Keramická dílna je zaměřena na prezentaci kultur, které vyráběly keramiku bez použití hrnčířského kruhu. Účastnící si budou moci zkusit vyrobit jednoduchou nádoby v různých uměleckých stylech.

Odlévání zkamenělin

14:00-18:00

Chcete mít doma svou vlastní zkamenělinu, ale netroufáte si na vlastní pěst kopat v přírodě? Přírodovědci.cz se vám pomůžou! V rámci našeho workshopu si můžete vytvořit věrný odlitek trilobita – živočicha, který v dávných dobách obýval naše území. Kromě toho se o něm i o dalších vyhynulých tvorech dozvíte spoustu zajímavých informací.

Výtvarná dílna pod vedením Filipa Kazdy

14:00-18:00

Můžete si u nás malovat a kreslit, co hrdlo ráčí!

Imaglee

14:00-17:00

Chcete si vyzkoušet hru imaglee, která si vystačí s „pouhými“ kartami, a přitom je úplně jiná, než všechny hry, které jste doposud hráli? Vystačíte si s fantazií a hrát může úplně každý, rodiče i děti!

Imaglee.com

Imaglee - Fantastické karty