fbpx
vernisáž

Colours of Transparency

18/10 18:00-23:59
Vstupné: Zdarma
Colours of Transparency

Colours of Transparency
Pokračování úspěšné výstavy Ateliéru skla

 

19. 10. – 18. 11. 2018
zahájení výstavy a křest katalogu: 18. 10. v 18 hodin

Galerie HYB 4, Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha – Nové Město

 

Po premiéře na London Design Fair se úspěšná výstava Colours of Transparency přesouvá do Prahy. Čeští návštěvníci budou mít možnost vidět její rozšířenou variantu.

„Výstava v Londýně byla velmi úspěšná, kromě pozitivních ohlasů návštěvníků sklízela pozornost i v britských médiích, nechyběl například Dezeen, BlouinArtinfo, ArtsThread a deník London Evening Standard ji doporučoval jako jeden z tipů na návštěvu. Proto jsme velmi rádi, že ji můžeme představit i zde v Čechách“, říká vedoucí ateliéru a jeden z autorů výstavy Rony Plesl.

Spojujícím tématem je i v tomto případě obdiv ke sklu, jeho barevnosti a průzračnosti, jeho nejrůznějším formám. Výběr nejnovějších prací studentů se zde nesoustředí jen na design, ale je zde dán prostor i volné sklářské tvorbě a experimentu. Colours of Transparency přináší důkaz, jak široký je okruh zájmu ateliéru a jak se po dobu desetiletého působení Ronyho Plesla vyprofiloval.

„Nelpíme jen na designu, dotýkáme se všech hranic. Otevřeně a do hloubky se bavíme, v čem spočívá svět umění, v čem svět designu. Klademe si hodně přímé a upřímné otázky. Studenty burcuji k maximálním výkonům, intenzivně do nich jdu. I v tom jsme jiní, doslova otvíráme Pandořiny skříňky“, říká k vedení ateliéru a spolupráci se studenty Rony Plesl.

Pro výstavu je charakteristická práce s barvou, narušení klasického designového konceptu a odvaha k experimentu. Objekty jsou nadčasové, překračují hranice tradičního sklářství, avšak stále ctí vysokou řemeslnou kvalitu provedení.

Nově se na výstavě objeví například světelná instalace Neon Daemon čerstvého absolventa ateliéru Davida Černého. Práce poukazuje na jedinečnost technologie neonů a dobu jejich slávy a zároveň je vyjímá z prostředí reklamy a vyzdvihuje je jako samostatný umělecký artefakt.

Se světlem pracuje i Martin Opl. Jeho práce Ve světle pracuje s transparentními materiály a polarizací, díky nimž dává obraz barvy svým jinak průsvitným rostlinným objektům.

Adama Hanšuta fascinuje tvůrčí proces, který má ve výsledku stejnou hodnotu jako dílo samotné. Celý tento průběh chápe jako velkou cestu a proto tuto myšlenku ztvárnil v objektu Koloběh kombinujícím kolejnici z taveného skla a neon.

Anna Jožová ve svých vázách Líza humorně reagovala na finančně a hlavně časově náročnou techniku Muránského skla (Millefiori). Předem navržené skleněné vázy zevnitř vylepila  roxovými lízátky.  Přesah v klasické sklářské práci je patrný i ve Vandal Vases Dominiky Petrtýlové. V ručně foukaných, zlatem, vysokým smaltem a sklářskými barvami malovaných vázách kombinuje práci starých mistrů, růst lišejníků a městskou kaligrafii.

 

Za zmínku jistě stojí i světla Senseware Michaely Doležalové. Nejedná se jen o sofistikovaný zdroj světla regulující intenzitu osvětlení, ale především o vizuálně poetický objekt. Zvlněný povrch lamp autorka docílila otiskem kamenů.

 

 

Některé z prací projektu Colours of Transparency budou zároveň vystaveny v rámci projektu Canapé, který pořádají magazín Soffa ve spolupráci s Czech Republic Sotheby’s Int. Ukázkový apartmán v prostorách Obecního dvora zde bude vybaven předměty předních designových značek. Kromě nich nebudou chybět ani práce z Ateliéru skla např. Sebastiána Kitzbergera, Daniela Kinského, Emel Erdem, Františka Jungvirta, Vlastimila Šenkýře a dalších.

 

Výstavy Colours of Transparency doplňuje obsáhlý stejnojmenný katalog, který se kromě londýnské a pražské expozice soustředí i na historii, současnost a další směřování ateliéru. Tato publikace bude pokřtěna v rámci pražské vernisáže.

 

Koncepce výstavy: Rony Plesl, Klára Horáčková, Marek Šilpoch
Vystavují:

Rony Plesl – vedoucí ateliéru skla
Klára Horáčková – asistentka Ateliéru skla
Josef Bittner
David Černý
Michaela Doležalová
Emel Erdem
Adam Hanšut
Valentina Hejdová
Yu-Lin Huang
Anna Jožová
František Jungvirt
Shynar Kaliyeva
Daniel Kinský
Sebastian Kitzberger
Monika Matějková
Eliška Monsportová
Jana Němcová
Lenka Němcová
Martin Opl
Hana Ol´hová
Dominika Petrtýlová
Vendulka Prchalová
Eduard Seibert
David Šedina
Vlastimil Šenkýř
Marek Šilpoch
Barbora Štefánková
Marieta Tedenacová
Petra Tomišová
Kristýna Venturová
Pavel Výtisk

 

Program zahájení:
18:00 – VERNISÁŽ + KŘEST KATALOGU
19:00 – 22:00 KONCERTY:
Kissboxer
– analog electro, Liberec
Snap Call – rock´n´roll, Turnov
Dttd – „emo-death“, alternativ rock, Praha

 

O Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze byla založena v roce 1885. Po celou dobu své existence se řadí mezi nejkvalitnější vzdělávací instituce v zemi. Důkazem je množství úspěšných absolventů, kteří patří mezi respektované odborníky s prestiží přesahující hranice České republiky. Škola se dělí na katedry architektury, designu, volného umění, užitého umění, grafiky a katedru teorie a dějin umění. Jednotlivé katedry se dále člení na ateliéry dle své odborné specializace, vedené uznávanými osobnostmi české umělecké scény. Dvakrát do roku je škola otevřena veřejnosti při prezentacích studentských prací “Artsemestr. Každoročně pořádá více než 15 výstavních akcí, z toho polovinu v zahraničí. Pražská UMPRUM, jako jediná východoevropská škola, figuruje v indexech prestižních evropských a světových uměleckých učilišť.

 

 Další informace:
Mgr. Kamila Stehlíková
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, náměstí Jana Palacha 80, 116 93 Praha 1
tel: 251 098 201 / mobil: 739 304 060 / e-mail: stehlikova@vsup.cz / www.umprum.cz