Václav Hrabě a situace mladé literatury dnes
20/11_19:00-22:00

Václav Hrabě a situace mladé literatury dnes

literatura
Bar

České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny, vás ve spolupráci s Kampusem Hybernská srdečně zve na večer věnovaný mladé literatuře, kterým nás provede Sofia Čeljak, překladatelka Václava Hraběte do ukrajinštiny, v současnosti pobývající v Praze na rezidenci Českého literárního centra.

Mladou ukrajinskou bohemistku a kulturní organizátorku (dnes mj. programovou ředitelku Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu ve Lvově) Sofii Čeljak zaujaly texty nejznámějšího českého beatnika natolik, že se je rozhodla přeložit do ukrajinštiny a v letošním roce vydat v nakladatelství P’janyj korabel’. Jaká byla cesta Václava Hraběte na Ukrajinu a jakého se této české literární legendě dostalo přijetí? Má jeho odvážná tvorba se svou charakteristickou, drzou i citlivou poetikou na Ukrajině obdoby? Tyto i další otázky padnou v první části večera: Sofie Čeljak se bude ptát Tereza Kuglerová.

Generační souznění mladé překladatelky a – již navždy – mladého básníka nás přivádí k tématu druhé debaty, věnované podmínkám mladé literatury v České literatuře a na Ukrajině. Jak dostupná je podpora tvorby začínajících autorů a autorek (včetně překladatelů), jaké má podoby a jak se liší v ČR a na Ukrajině? Diskusní partnerkou Sofie Čeljak bude Olga Pek, básnířka, překladatelka a kurátorka kulturních akcí..

V závěrečné části večera se ke slovu konečně dostane mladá literatura. Hrabětův odkaz pozoruhodným způsobem rozvíjejí Hořovice Václava Hraběte – literární soutěž pro autory a autorky do 25 let. Čtení jejich textů si budeme moci vyslechnout v závěru večera.

Vstup zdarma