Krym za odlivu
18/03_17:30 - 18/04

Krym za odlivu

Artivist Lab
Galerie HYB4

V březnu 2019 to bude pět let, co se ukrajinský poloostrov Krym po nelegálním a nelegitimním referendu stal součástí Ruské federace.

Proces „znovusjednocení“ s Ruskem stále trvá a provázejí ho absurdní a smutné příběhy. Jak se změnil život lidí, kteří se rozhodli na Krymu zůstat, nebo naopak byli nuceni ho opustit?  Ztráta domova, odloučení od příbuzných a blízkých, policejní a soudní šikana či věznění pronásledují téměř každého, kdo nechce tuto změnu přijmout, bez ohledu na původ a postavení. Výstava reaguje na fenomén přepisování dějin, který je uplatňován jako nástroj manipulace a prosazování vlastní pozice.

Co je reálný život a co jen představa vytvořená médii a naší vlastní představivostí? A existuje cesta ven?

Návštěvníci výstavy by měli počítat s tím, že vstup na území poloostrova Krym v současnosti není snadný, a předtím, než vstoupí do galerie, se připravit na možnou kontrolu spojenou s osobním pohovorem.

Kurátorka: Sofia Tocar

Organizátor: Člověk v tísni

Partnery: The Artivist Lab, Kampus Hybernská

 

Maria Kulikovska – vizuální umělkyně a kurátorka, která se věnuje performativnímu umění a body artu. Pochází z města Kerč na Krymu, kam se od roku 2014 po anexi poloostrova nemůže vrátit. V současné době žije a tvoří v Kyjevě.

Její tělo funguje jako jazyk, pomocí kterého mluví o změnách a ztrátách, jimiž každý z nás prochází během života. Symbolem nemožnosti návratu domů se v její tvorbě stává třeba nafukovací člun – krymská pevnina se vzdálila, člun pohupující se na vlnách je místem pro přežití…

 

Vitalij Fomenko – vizuální umělec pracující s médiem dokumentární fotografie a uměleckých technik, jako je například koláž. Často využívá nalezeného fotografického materiálu, který následně upravuje a vystavuje v podobě fotografických sérií nebo fotoknih. Jedním z jeho hlavních témat poslední doby se stala ztráta domova, Krymu, a jeho následující transformace. V současné době žije a pracuje v Kyjevě.

 

Anton Naumljuk – ruský novinář a fotograf pracující na Krymu a mapující současnou společenskou a politickou situaci. Profesionálně se věnuje postavení krymských Tatarů a politickým procesům, které jsou vedeny s odpůrci anexe Krymu. „V dnešní Evropě není možné naložit celý národ do vlaku a vyvézt ho kamsi za Ural. Ale můžete udělat něco jiného: vytvořit takovou situaci, kdy představitelé národa, který není loajální nové vládě Krymu, opustí své domovy a živobytí a zmizí z poloostrova, aby si zachránili svoji svobodu nebo rovnou život. To je hybridní deportace,“ říká Anton Naumljuk.

 

Doprovodný program:

18.3

prezentace umělců – Maria Kulikovska a Vitalij Fomenko na Bare: od 17:30 do 19:00

vernisáž výstavy v Galérií The Artivist Lab a performance u vstupu do kampusu – od 19:00

19.3.

film Putin´s hostages od 18:00 do 19:00

diskuze ČvT s hosty od 19:00

18.4

Dernisáž – opakování performance a diskuze (ČvT) od 19:00