Den Afriky
25/05_10:00-23:00

Den Afriky

festival
Zadní dvůr

Celodenním programem pro veřejnost si FF UK spolu s dalšími institucemi připomene dekolonizaci Afriky. Ta se po celém světě slaví 25. května, v den založení Organizace africké jednoty. Kampus Hybernská nabídne přednášky, workshopy, hudební vystoupení a další aktivity prezentující africkou kulturu. 

Kompletní anotace programu na zvláštní stránce zde.

Africký den bude první akcí nově vzniklého Centra afrických studií, které FF UK založila ve spolupráci s FHS UK, PedF UK, PřF UK, Fakultou tropického zemědělství ČZU, PřF OU, FF MUNI či s neziskovými organizacemi

10:00 – 12:30

  • Elie Lusaku (Humanitas Afrika): Adinkra symbols – čítárna
  • volný program, stánky (jídlo – masové i vegetariánské z Pobřeží Slonoviny, Konga, etiopská káva; stánky: Veolia, Fairtrade, Asociace afrických studií, Senegalské antilopy Derbianus) – př. dvůr
  • Ethiopian Student Group Prague – dobrovolná hudební skupina etiopských studentů– venkovní stage / př. dvůr

12:30 – 13:15

  • Josef Kučera (OSU): Politické mapy lžou, obzvlášť o Africe – 2D
  • František Kalenda: Latinsko-americké náboženství v Africe – bar
  • Lucie Němečková: A co když v Africe nejsou lvi, ale divadlo! (Objevte MASA a Récréatrâles, festivaly živého umění z Abidjanu a Ouagadougou) – 3D
  • Afrikatu Kofi Nkrumah (Humanitas Afrika): Chocolate Stories- čítárna
  • Alice Wilbard: workshop: svahilština – ateliér / garáž

13:15 – 13:45 pauza

13:45 – 14:30

  • Jakub Mazanec (FF): Voda Nilu jakožto aspekt politiky některých afrických zemí – 2D
  • Milena Fučíková (Pedff): Překlady antilských literatur v ČR– 3D
  • NF Veolia a vodní projekty Člověka v tísni v Etiopii – bar
  • Promítání africké pohádky – čítárna
  • Miluše Janišová (FF): workshop arabské mozaiky – venku (/ateliér)

 

14:30 Oficiální zahájení – bar

 

14:30 – 16:00

  • panelová debata: Tereza Hronová (Člověk v tísni) a Andrea Lisá (Lékaři bez hranic), moderátorka: Fatima Rahimi – Zkušenosti/zážitky českých humanitárních pracovníků v Africe – bar
  • Elie Lusaku: workshop: Ngalština – ateliér / garáž

 

16:15 – 17:00

  • Petr Vurm (MUNI): Černý humor v africkém umění – 3D
  • Blok ČZU: Vladimír Verner (ČZU): Úvod do afrického zemědělství, projekty ČZU, Anna Maňourová (ČZU): její doktorandský projekt v Africe, krátká série představení jednotlivých CZU projektů (Fair Trade, Derbianus, tropická botanická zahrada)- bar
  • Josef Kandert (FHS): Historie Afrikanistiky v Čr, výhledy do budoucnosti – 2D
  • Promítání africké pohádky- čítárna
  • Josef Ženka (FF): workshop arabské kaligrafie – garáž / venku / ateliér (pokud projektor)

17:00 – 17:15 pauza / ghanská taneční skupina – venku

17:15 – 18:00

  • Vít Zdrálek (Ústav hudební vědy, FF): Elektronická taneční hudba v Jižní Africe – čítárna
  • Petr Buchtyar: Otázka bezpečnosti na Sahaře a s ní spojené předsudky – 3D
  • Sedjro Giovanni Houansou: Psát v Beninu! (Moderní beninská divadelní tvorba jako inspirace pro české diváky očima laureáta Ceny RFI 2018 s ukázkami z jeho her) – 2D
  • Papis: workshop afrického tance a bubnů – venku / přední dvůr

Večerní program:

  • 18h30 – 19h30 – Teritoriální Tyjátr: Togo – divadlo; 18:00-18:30 příprava – čítárna
  • 19h30 – 20h30 – live hudba, Njachas – bar / venk. stage
  • 20h30 – 21h30 – live hudba, Emongo– bar / venk. stage
  • po 21:30h – afterparty:
  • DJ Paul Beevans – bar
  • DJ Burama – bar