Live Forró Music
10/04_20:00-23:30

Live Forró Music

hudba
Bar
Wilderness is hiding inside. Discover wild Brazilian rhythms with Forró Music. Great band, great venue, and awesome people. Live band party at Kampus Hybernska starting at 20:00. Let’s enjoy a great evening with Três Corações Devanil Santos, Marcus Vinícius Taveira, Jana Editas, and Horák Richard
Tickets will be sold at the place:
Entrance: 200,- Kč
For Monday Forró course attendees: 160,- Kč

You have not heard about Forró yet? Forró is music & dance that comes from Northern Brazil. Guitar, drum & triangle are common instruments for Forro music, and its rhythm is very similar to the rhythm of a human heart. Forro songs are about love, homesickness, hard work, and life. Forro dance is simple and full of joy.

—————
Divokost se skrývá uvnitř. Objev ji v rytmu brazilského Forró.

Forró Band v krásných prostorách Kampus Hybernska a začínáme v 20:00. Přijďte si poslechnout a zatančit do rytmu Três Corações (Devanil Santos, Marcus Vinícius Taveira, Jana Editas, and Richard Horák)
Lístky se budou prodávat na místě:
Vstup: 200,- Kč
Pro pondělní forrozeiros kurzisty: 160,- Kč

Ještě nevíš, co je to Forró? Forró je hudba a tanec pocházející ze severní Brazílie. Kytara, buben a triangl jsou typické hudební nástroje Forró písní. V písních Forró se zpívá o lásce, práci na plantážích, o stesku po domově. Tanec Forró je jednoduchý a plný radosti.