Global String Band
22/05_18:30-20:30

Global String Band

hudba
Hudební klub HYB 4

Join the Global String Band* as we trace the international paths of stringed instruments and the music that people have made with them. We’ll ground ourselves with guitars that accompanied Czech trampské písničky, we’ll groove to Mexican son, follow the Portuguese cavaquinho to Indonesia and listen to how it becomes kroncong. Mandolins can play Bulgarian dances, and the fiddle is right at home playing Irish tunes in Chicago. Come along! Admission is FREE. Kids welcome! Bring an instrument to jam, if you’d like.
Připojte se ke skupině Global String Band *, když sledujeme mezinárodní cesty strunných nástrojů a hudbu, kterou s nimi lidé vytvořili. Budeme zemět sami s kytarou, která doprovázela české trampové písničky, budeme se mazat do mexického son, následovat portugalský cavaquinho do Indonésie a poslouchat, jak se to stane kroncong. Mandolíny mohou hrát bulharské tance, a housle je přímo doma hrát irské melodie v Chicagu. Honem do toho! Vstupné je ZDARMA. Děti vítány! Pokud chcete, přiveďte přístroj k jemováni.
*This course has been going on at the Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy (Faculty of Humanities at Charles University), taught by Dr. Lee Bidgood, Fulbright Scholar for the 2018-19 school year. Many thanks to Fulbright Czech Republic and to Charles University for making this international event possible!