Dobročinný pop-up bazar Kidaway
31/05_10:00 - 02/06

Dobročinný pop-up bazar Kidaway

festival
Zadní dvůr

Co je Kidaway?
Třídenní dobročinný pop-up bazar hraček a dětských knih.

Kde nás tentokrát najdete?
V Kampusu Hybernská.

A kdy?
31. 5. – 2. 6. 2019 během třídenního minifestivalu FF UK Dětskej den, HYBaj sem! Každý den od 10:00 do 18:00.

Co u nás najdete?
Hračky a knihy pro děti od 0 do 18 let. Chrastítka a hračky pro nejmenší, stavebnice a kostky, plyšáky, auťáky, hudební nástroje i modely letadel a plno knih!

Odkud máme hračky a knihy?
Od vás! Veřejná sbírka hraček a knih poběží od pondělí 27. 5. do čtvrtka 30. 5., kdy bude možné přinést věci do kavárny v Kampusu Hybernská. Chcete tam někde u vás vytvořit také sběrné místo? Směle do toho! Kontaktujte nás, abychom se domluvili na propagaci a převzetí hraček (30. 5. v odpoledních hodinách).

Za kolik nakoupíte?
Hračky a knihy jsou ve třech cenových kategoriích: 20+, 50+, 100+. To plus znamená, že minimální cena je například padesát korun, ale pokud máte třeba s hračky velkou radost – nebo chcete udělat radost nám, můžete za ni zaplatit víc.

Co uděláme s penězi?
Výtěžek z prodeje věnujeme neziskové organizaci Člověk v tísni a jejich nové kampani Zadlužené děti (zadluzenedeti.cz). Ta upozorňuje na problematiku dětských dluhů.
Exekuci má přibližně každý desátý Čech. Málokdo ale ví, že aktuálně hrozí také téměř 4000 dětem. Další desetitisíce si pak dluh z dětství odnesly do dospělosti. Rodiče za ně nezaplatili poplatky či pokuty, a tak se bez vlastní viny propadly do dluhů.

Co máme navíc?
Jsme součástí programu třídenního festivalu FF UK Dětskej den, HYBaj sem! To znamená, že můžete spojit nákup v bazaru s přednáškou Dětské univerzity, divadelním představením, autorským čtením, tvořivým ateliérem a tak.

Co uděláme s věcmi, které se neprodají?
Část hraček využijeme v oddělení hraček v Knihovně věcí v Hybernské (Library of Things), část poputuje do mobilního dětskéh koutku FF UK a koutku v Kampusu Hybernská a čast pak přenecháme nově vznikajícímu projektu Toycycle, zaměřenému na půjčování hraček a jejich prodej z druhé ruky.

Kde nás najdete?
Na sociálních sítích jako @kidaway.cz nebo na E kidaway@email.cz.

Pokud by někdo dočetl až sem a chtěl by ještě vědět, kdo jsme a proč to děláme – v první řadě jsme rodiče. Uvědomujeme si rostoucí spotřebu a její důsledky – a taky to, jak jsme my rodiče (mámy zejména) pro marketing atraktivní cílová skupina, se všemi negativy, které to s sebou nese. Cítíme potřebu se vůči tomu vymezit, nabídnout ostatním rodičům spotřebitelskou alterantivu a nahlas říct, že hračky z druhé ruky nejsou ostuda, ale přednost. A nová nutnost. Hračky z druhé ruky is the new black! Or green, chcete-li.