divadlo

Nezbedný bakalář

27/06 19:30-21:00
Vstupné: Zdarma
Nezbedný bakalář

Snímek, který natočil těsně po konci druhé světové války režisér Otakar Vávra, téměř zapadl ve filmových archivech. Přesto se stal impulsem pro vznik tvůrčí skupiny 8lidí, protože právě k tomuto filmovému dílu a k jeho filmovému štábu vedou kořeny všech členů.

Inscenace vychází z formy dramaturgických úvodů, jak je známe z foyer divadel, při nichž má být divák „napumpován“ vědomostmi, které mu usnadní čtení následujícího uměleckého díla. Může být ale sám dramaturgický úvod uměleckým dílem? Je v jeho moci zcela přetvořit význam zdánlivě odpočinkového filmu pro pamětníky, který po něm následuje? Tyto otázky a hlavně osudné zjištění, že snímek v sobě skrývá kořeny všech našich členů, se pro nás staly výzvou k vytvoření netradiční inscenace. Nezbedný bakalář zhlédnutý po inscenovaném dramaturgickém úvodu, už nikdy nebude tím klidným nedělním filmem, kterým býval.

Nezávislá umělecká skupina 8lidí je složena z režisérů, dramaturgů a scénografů, kteří se potkali v roce 2014 ve společném ročníku na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU a rozhodli se pokračovat ve společné tvorbě. Stálými členy jsou Vendula Bělochová, Petr Erbes, Nina Jacques, Boris Jedinák, Anna Klimešová, Karolína Kotrbová, Zuzana Sceranková a Viktorie Vášová, za produkční složku Emílie Formanová a Prokop Novák. Skupina se zabývá převážně zásahy do veřejného prostoru s aktuální společenskou tématikou na pomezí divadla, performance, instalace a happeningu.

Vzniklo za podpory KALD DAMU a zvláštní poděkování patří Magdě Jiřička-Stojowské.