fbpx
výstava

GOGLMOGL produktion & VerRich: NAŠE POŽADAVKY JSOU

25/01 19:00 - 25/02
C.0 Kavárna
Vstupné: Zdarma
GOGLMOGL produktion & VerRich: NAŠE POŽADAVKY JSOU

Vernisáž v pátek 25. 1. v 19.00 v Kavárně/Čítárně

autorská výstava k připomínce upálení Jana Palacha, Jana Zajíce, Kunchok Wangmo, Kalsanga Wangdu a stovek dalších Tibeťanů*Tibeťanek a (ne)známých lidských pochodní

Jan Palach a Jan Zajíc se svými soupoutníky z organizace Živé pochodně dnes žijí v Tibetu. GOGLMOGL produktion se jim rozhodl vyslat bratrskou pomoc v podobě uměleckého dua VerRich v minimální hodnotě 425 tibetcoinů…

Výstava „NAŠE POŽADAVKY JSOU“ připomíná čin Jan Palacha, kterým protestoval proti sovětské okupaci Československa a rezignaci naší společnosti tváří v tvář této situaci. Zároveň jej staví do souvislosti s dalšími lidskými pochodněmi a dnešním Tibetem. Původně samostatný stát, od roku 1951 soustavně okupovaný Čínskou lidovou republikou, je dnes druhým nejméně svobodným místem na světě hned po Sýrii a k sebeupálení jako formě protestu proti čínskému útlaku zde dochází ve stovkách případů.

Tyto skutečnosti jsou na výstavě reflektovány v žánru performance art, tedy jednotlivých performativních akcí, které se odehrály v létě 2018 při příležitosti 50. výročí srpna 1968 v bývalém vojenském újezdu Ralsko. Tento specifický prostor na severu Čech po 23 let formovali naši okupanti a jejich otisk je v paměti místní krajiny a lidí dodnes přítomný.

Performance v provedení dua VerRich (Veronika Kyrianová, Richard Němec) jsou na výstavě představeny formou fotodokumentace a také jako písemný záznam akcí. Fotografy performance jsou Christian Kasners a Richard Hodonický.

Unikátní soubor 21 fotografií z 21. srpna 1968 v Praze, který výstavu uvádí, nafotil Michal Němec.

Autorkami*Autory výstavy je umělecké duo VerRich, působící v Praze a severních Čechách, které dlouhodobě proti své vůli realizuje různé megalomanské divadelní, performativní a výstavní projekty za cenu velkých osobních ztrát.

Vernisáž proběhne v den 50. výročí pohřbu Jana Palacha. Výstava bude zahájena pietní performancí a spojena s tradičním GOGLMOGL občerstvením, tentokrát na tibetský způsob.

Vernisáž na Facebooku