výstava

Marina Vasilevskaya ~ Portréty

24/04 19:00 - 17/05
Galerie HYB4
Vstupné: Zdarma
Marina Vasilevskaya ~ Portréty

Srdečně zveme na výstavu fotografií Mariny Vasilevskayi, která bude zahájena ve středu 24. 4. od 19:00 hodin v Kampusu Hybernská a potrvá do 16. 5. 2019.

Cyklus portrétů, který bude na výstavě k vidění, vznikl po narození prvního dítěte Mariny, před dvěma lety. Tehdy začala autorka fotit doma v prázdném pokoji portréty svých kamarádů, aby se z té samoty a změny v jejím životě nezbláznila a byla alespoň částečně v kontaktu s tolik milovanou fotografií. Postupem času se z tohoto pokoje stal její ateliér a to i přes svůj omezený prostor, který ji donutil soustředit se převážně na fotografie portrétů. Od té doby jsou pro Mariinu tvorbu právě tváře lidí stěžejní. Ke každému přistupuje jednotlivě a snaží se v nich zachytit nejrůznější lidské epochy.

O své tvorbě Marina říká: „Zbožňuji tváře lidí, žijících v unikátní době. To kolísání světa mezi starým a novým, mezi tradičním uměním a avantgardou. Každý člověk v sobě odráží celé břemeno světového umění a každá tvář je zrcadlem doby, světa a jejich samotných. Začátek zrození doby metamodernismu zneklidňuje a rozrušuje. Máme možnost uvidět něco absolutně nového, zároveň však i probudit to staré a naivní v lidských obličejích, co zahlédli někdy v minulosti.“

Autorka je v České republice jen málo známá. Žije a tvoří v Rusku, kam se přestěhovala se svou rodinou v šesti letech z Turkmenistánu. Na univerzitě ve Smolensku studovala grafický design. Studia však nedokončila, protože, jak sama říká: „Grafický design mi připadal jako ta nejnudnější profese pro mě. Chtěla jsem pracovat s lidmi a prostředí grafického designu mi nepřipadalo dost kreativní.“ Na škole ale stihla absolvovat některé předměty o fotografii, kterou měla již dlouho jako koníčka a které jí pomohly prohloubit její jinak zcela amatérské znalosti v oblasti fotografie. Postupně začala pracovat jako komerční fotografka a dostala se až ke spolupracím s předními módními časopisy jako je Vogue a nebo nominací v soutěži 35awards. Cesta Mariny je obdivuhodná a upozorňuje na možnost stát se skvělým umělcem/umělkyní i bez toho „patřičného“ vzdělání.

Výstava je částečně jedním z výstupů studentů nově vyučovaného předmětu v Kampusu Hybernská Ateliéry napříč Českou republikou.