společenská akce

HYB4 ADVENT

01/12 16:00-20:00
Kavárna, Čítárna
Vstupné: Zdarma
HYB4 ADVENT

Cesta domů a Kampus Hybernská
vás zvou v neděli 1. 12. 2019 od 16 hodin do čítárny a kavárny Kampusu Hybernská (Hybernská 4, Praha 1)  

na štafetový maraton adventního čtení knihy Gunnara Gunnarssona 
ADVENT
v překladu Heleny Kadečkové
Číst budou přátelé Heleny Kadečkové

Za poslechu textu a hudby v podání Štěpána Axmanna ml. můžete

ochutnat islandské i jiné dobroty
vyrobit adventní věnec
zakoupit hodnotnou knihu
zavdat si svařáku, čaje nebo kafíčka
nebo jen naslouchat a zahloubat se

Výtěžek akce bude věnován na projekt Nocleženka Armády spásy.

Novela Advent Islanďana Gunnara Gunnarssona (1889–1975) je malá perla světové literatury. Prostý, ale velkolepý příběh o shánění ovcí na zimu nabyl díky realistické ukotvenosti v drsné, zasněžené přírodě severního Islandu obecnou platnost. Vyprávění o pastýři, který při hledání posledních několika ovcí ze stáda dává v sázku vlastní život, má existenciální hloubku, o niž se významně zasluhuje i úsporný styl vyprávění.

Advent, napsaný původně dánsky (knižně 1937), došel velké popularity po celém světě. Česky ho vydalo nakladatelství Kalich již v roce 1938 v překladu Niny Neumannové. Zhruba o deset let později si příběh přečetla jako studentka Helena Kadečková (1932–2018) a otevřel se jí tak svět severské literatury. Předávání skandinávského a zejména islandského písemnictví i kultury do českého prostředí pak zasvětila život. Jako poslední knihu přeložila právě Advent (Kalich 2017).

Na Islandu se prý lidé o adventu scházejí, aby si Advent společně vyslechli celý. Nyní tento obyčej přeneseme do Čech. Číst budou přátelé a spolupracovníci Heleny Kadečkové. Za poslechu textu v pozvolném tempu a hudby v podání Štěpána Axmana můžete také ochutnat islandské dobroty (v množství skromném), zavdat si svařáku, čaje nebo kávy, zakoupit hodnotnou knihu, vyrobit adventní věnec nebo se jen ztišit a zpomalit. A rovněž pomoci druhým: výtěžek akce věnujeme na projekt Nocleženka Armády spásy.

Vstupné: dobrovolné

Pořadatelé: Cesta domů a Kampus Hybernská

Info: daniela.iwashita@gmail.com