fbpx
film a diskuze

HYB4 ČÍTÁRNA: O Jorge – premiéra dokumentu o Františku Listopadovi

01/09 19:00-21:00
Čítárna
Vstupné: Zdarma
HYB4 ČÍTÁRNA: O Jorge – premiéra dokumentu o Františku Listopadovi
Premiéra absolventského dokumentárního filmu „O Jorge“ o životě a umělecké tvorbě Františka Listopada absolventky JAMU (obor Audiovizuální tvorba a divadlo) Pavlíny Taubingerové.

František, v Portugalsku žijící pod jménem Jorge, Listopad byl osobností, která výrazně propojovala českou, francouzskou a portugalskou kulturu. Věnoval se televizní a divadelní režii, básnické, povídkové a esejistické tvorbě, pedagogické činnosti i umělecké kritice. V dokumentu se prolínají archivní záběry s rozhovory s rodinnými příslušníky a se spolupracovníky z divadelní skupiny TUT.

Vše česky nebo s českými titulky. Po promítání následuje debata s režisérkou. Filmu bude předcházet krátké povídání o Listopadově prozaické tvorbě od portugalistek Karoliny Válové a Petry Šantorové, doplněné četbou fragmentů.

Z povídky Dopis o zemětřesení: „Můj dům není útulný. Má tři poschodí a v každém z nich jednu dvě místnosti a malý prostor, který se podobá koupelně. Je to dům na léto, na světelné dny a pozdní stíny. Nemám však jiný, kde bych mohl přebývat, kde v tom zdejším zapomenutém podzimu prší a světlo mizí za stromy.“
Ze sbírky povídek „Silva rerum“ 2007


Čítárna HYB4 je realizována s finanční podporou hl.m. Prahy, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR.

FB událost