fbpx
čítárna

HYB4 Čítárna & Venuše ve Švehlovce: Svět podle Danta

15/09 17:30-21:00
Čítárna
Vstupné: 70–100 Kč
HYB4 Čítárna & Venuše ve Švehlovce: Svět podle Danta
V půlce tohoto září uplyne 700 let od smrti italského básníka Danta Alighieriho (1265–1321), a tak redakce revue Prostor spojila síly se spolkem komparatistů z Univerzity Karlovy a kulturním centrem Venuše ve Švehlovce, aby v rámci svých pravidelných „čítáren“ oživila básníkův odkaz.

Tentokrát nikoli v Kampusu Hybernská jako obvykle, ale v prostorách jedné z nejkrásnějších pražských barokních zahrad italského typu, a totiž ve Vrtbovské zahradě, která současně slaví třísetleté výročí od svého založení.

„Kde v půli život náš je se svou poutí, procházet musel jsem tak temným lesem, že pravý směr jsem nemoh uhodnouti.“


Svérázná akce bude mít podobu komentované procházky Peklem, Očistcem a Rájem, během které se odehraje množství literárních, hudebních i performativních výstupů na dantovské téma. Struktura večera se inspiruje Božskou Komedií, návštěvníci si ale připomenou i Dantův druhý život v dílech takových autorů, jako je Samuel Beckett či Osip Mandelštam. Z českých spisovatelů inspirovaných Dantem se představí Petr Borkovec, Sylva Fischerová, Adam Borzič nebo Miroslav Olšovský. Za filosofy bude přítomen Martin Pokorný a Josef Kružík. O performativní stránku se postarají Anna Luňáková, Ondřej Macl, Jakub Vaněk, Richard L. Kramár, Kino Peklo, Jaromír Lelek, Tyko Say, Pavel Zajíček, kapela Gorale Originale Pardubiciensis a mnoho dalších. Vyvrcholením večera bude společný čtecí happening celé Komedie na třiatřiceti různých místech Karlova mostu.

Akce se volně hlásí k dantovským oslavám před sto lety, jimž roku 1921 vévodil na půdě Karlovy Univerzity kultovní kritik František X. Šalda a v souvislosti se vznikem Československa se na Danta odvolával sám prezident Tomáš G. Masaryk. Ve svém uměleckém záměru se tvůrci akce snaží křísit ducha kabaretů, bohémů, vyvolávat genia loci historických míst a v neposlední řadě revidovat evropský kulturní kánon.

Svět podle Danta se odehraje ve středu 15. 9. od 17:30 hodin na adrese Vrtbovská zahrada, Karmelitská 25, Praha 1 – Malá Strana.

Vstupné do zahrady
Dospělí / 100 Kč
Studenti a senioři / 80 Kč
Děti do 15 let / 70 Kč

Zanechte vší naděje, kdo vstupujete!

FB událost