fbpx
vernisáž

HYB4 GALERIE: Pešat Polcar

07/10 18:00 - 31/10
Galerie HYB4
Vstupné: Zdarma
HYB4 GALERIE: Pešat Polcar
Výstavu Davida Pešata a Tomáše Polcara nejlépe popisuje označení konfrontace a dialogu. Dva autoři, dvě zcela odlišné estetiky, dva zcela rozdílné přístupy z podstaty kterých se ale rozvíjí dialog – vnitřní hovor, kde oba umělci skrze svou tvorbu hledají a nalézají smysl, pravdu či cestu.

V tomto se jejich díla, takřka výhradně monochromní abstraktní kompozice Tomáše Polcara a rukopisně usazená barevná expresivní malba Davida Pešata, protínají a navazují dialog odehrávajících se mezi intelektem a hlubinou kolektivního nevědomí.

Dialog bezprostřední a nepředvídatelný. Skrze reflektovaná životní setkání nacházejí David Pešat i Tomáš Polcar ty samé partnery pro dialog, jejich vnitřní, navenek rozdílně vedené rozhovory se vztahují k bázi člověčenství.

Kurátorka:  PhDr. Lucie Šiklová PhD.


Tomáš Polcar (*1973) pražské AVU prošel třemi výraznými ateliéry profesorů Huga Demartiniho, Aleše Veselého a Milana Knížáka. Představuje generaci, která zažila předlistopadovou dobu, ale naplno a již zcela svobodně vystoupila v 90. letech minulého století. Jakkoli je jeho tvorba autorsky rozpoznatelná, není pro něj typický jeden pevný rukopis. V malbě se drží především ve škále bílých, šedých a černých odstínů a zaujímá polohy čistě geometrické i ryze expresivní, v sochařské tvorbě uvažuje široce konceptuálně.

David Pešat (*1980) absolvoval Akademii výtvarných umění v roce 2007 v ateliéru malby Jiřího Sopka, jeho malířská práce navazuje na modernistické pojetí obrazu v proměně jeho skladebnosti a formálního výrazu. Většina jeho obrazů se pohybuje v nejednoznačném poli mezi figurací a abstraktním výrazem.

Obrazy jsou tu jakousi anatomií proměn a referencemi o neustálých vnitřních metamorfózách člověka, které paralelně ovlivňují a modelují jeho pohled na svět. Pohled, který nikdy nezůstává stejný.

Výstava obrazů
Pešat Polcar HYB4
8.–31. 10. 2021

Vernisáž 7. 10. v 18:00
Kampus Hybernská HYB4
1. patro budova A
Hybernská 998/4, Praha 1

VSTUP ZDARMA

Otevírací doba
út–pá 13–19
so–ne 10–18

Komentovaná prohlídka: 22. 10. od 18:00
Křest katalogu: 31. 10. od 18:00


FB událost