fbpx
performance

ARTIVIST LAB: Performance a performativní přednáška na téma domácího násilí

07/10 18:00-20:00
Artivist Lab
Vstupné: Zdarma
ARTIVIST LAB: Performance a performativní přednáška na téma domácího násilí

Performativní přednáška Alex Sihelské a Ester Grohové začíná v 18:00 hodin.

Performance Sour Candy se uskuteční v 19:00 hodin.


Nebude to naše malé tajemství / Alex Sihelská a Ester Grohová

Jakým způsobem reflektujeme zkušenost traumatu a sexuálního násilí a jaká je naše role v kultuře znásilnění? Co to znamená být přeživší a jak může kontextualizace sexualizovaného násilí v rámci patriarchální společnosti sloužit jako terapeutický a emancipační nástroj?

Performativní přednáška Alex Sihelské a Ester Grohové se k tématu vztahuje poetickým a autobiografickým způsobem. Obrazovou část přednášky tvoří kolážovitá prezentace, apropriující vizualitu zinů. Zvuková stopa se po vzoru rozhlasové hry vztahuje k recitovanému ději. Společně autorky vtahují diváky do bezčasého prostoru určeného k pozastavení se nad každodenní realitou kultury znásilnění, která nás nekompromisně obklopuje. Dílo vyzývá k změně postoje a uvědomění si vlastní participace v systému, který tuto kulturu utváří.

Dílo vzniklo za podpory týmu Display.

Alexandra Sihelská (*1999), současně působící v Praze. Stěžejními tématy její tvorby jsou současné čarodějnictví, environmentální udržitelnost a otázky genderu. Na tato témata nahlíží z feministické perspektivy a z ní vycházející kritiky kapitalistického patriarchátu. Zaměřuje se také na problematiku tabuizování sexuálního násilí, systematického mlčení a hýčkání rape culture, jež prostupuje celou společností. Ve svých dílech se snaží najít rovnováhu mezi spirituálním a politickým smýšlením, často užíváním symbolického jazyka. Svou praxi rozvíjí v médiu pohyblivého obrazu, instalace, performance nebo virtuální reality. Současně studuje v Centru Audiovizuálních Studií na FAMU.

Ester Grohová (*1992, Praha) má za sebou klasické hudební vzdělání a v současné době studuje v Centru Audiovizuálních Studií na FAMU. Ve své tvorbě je značně ovlivněna post-internetem a novými technologiemi, jejich využitím a vlivem na psychiku jedince i společnost. Zabývá se také otázkami sexuálního násilí a různými feministickými přístupy k současným sociopolitickým, technologickým a environmentálním otázkám. Na poli zvukové tvorby se zabývá především field recordingem a sound designem, musique concrète, akustickou ekologií a imerzivním prostorovým zvukem. Nejčastěji pracuje se zvukovou kompozicí, sólovu i kolektivní performance, scénografickými intervencemi anebo s vlastním či found footage videem.


Sour Candy / Darina Alster

Je potřeba být vždy sladká a kyselá zároveň. Navenek tvrdá a uvnitř měkká jako sladko-kyselý bonbonek. Příliš nemluvit a dokázat se vyjádřit. Být veselá,ale nesmát se příliš nahlas.Míra nároků, kterou dnešní doba klade na ženy dává vzniknout řadě patologických pocitů a následné viny. Protikladným nárokům nelze vyhovět, když jeden vyvrací další. Jak praví staré francouzské přísloví: Cherchez la femme! Za vše lze dát vinu ženě. Zkusíme tuto nepříjemnou pozici vyřešit, rozbalit ji jako bonbon.

Darina Alster (*1979) je vizuální umělkyně, v roce 2016 založila společně s Kateřinou Olivovou podpůrnou skupinu pro matky–umělkyně Mothers Artlovers, v současnosti vede také společně s Kateřinou Olivovou Ateliér nových médií II na Akademii výtvarných umění v Praze, zabývá se skupinovými performancemi, post-performancí, interaktivními instalacemi, ve své tvorbě zpracovává témata související s osobními hranicemi těla, identitou, sexualitou, spiritualitou, jež zkoumá z post-humanistických feministických a hlubinně ekologických pozic.

FB událost