fbpx
přednáška

Buenos días, krajané!

26/09 19:00-21:00
B.1 Sál
Vstupné: Zdarma
Buenos días, krajané!

Jak se žije Češkám a Čechům v Buenos Aires? Přednáška etnoložky Anny Jagošové.

Tango, hovězí steak a Maradona… I Vy si vybavíte přesně tohle, když se řekne Argentina? A víte, že si v Argentině můžete popovídat česky? Nebo se dokonce zapsat na lekci češtiny a podívat se na vystoupení folklorních souborů, které se inspirují folklorem z České republiky i Slovenska? A když víte, kde hledat, můžete se dokonce podívat na pražské Jezulátko. Nebo se setkat s pamětníky, kteří ještě pořád nezapomněli rodnou řeč svých rodičů. Uvažovali jste někdy nad tím, že právě Argentina byla jednou z hlavních bran, kterou především na začátku minulého století přicházeli do Latinské Ameriky emigranti z Evropy – i Čechoslováci?

Přijďte se o tom všem přesvědčit na vlastní oči i uši. O své první cestě za krajany do jihoamerického Buenos Aires a města Presidencia Roque Sáenz Peña, o měsíčním poznávání argentinské i česko-argentinské kultury pohovoří etnoložka Anna Jagošová.

Mgr. et Mgr. Anna Jagošová je doktorandkou Ústavu etnologie a zároveň absolventkou oboru bohemistika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na fakultě také přednáší. Zabývá se především tématem současné interpretace folkloru (slovácký verbuňk nebo tradiční i současný dětský folklor) a také krajany a krajanskými spolky v zahraničí. Pomyslný trojlístek odborného zájmu doplňuje fenomén spolku Sokol v České republice. Je také cimbalistkou cimbálové muziky Kyčera a vzdělavatelkou T.J. Sokol Praha Vršovice.