fbpx
hudba

HYB4 Hudba: Alen + Rach

02/03 19:00-22:00
Hlavní sál
Vstupné: 200 Kč v předprodeji, 250 Kč na místě
HYB4 Hudba: Alen + Rach
Indigová mi teče v žilách. Město mlhy, domů a komínů - už dávno to tady všechno je. A to všechno zazní ve Tmě a na Pláních.

Alen

Písničkářka Alen vydala v roce 2020 u Polí5 své debutové sólové album Až se řeky vylijí z břehů. V textech a hudbě pracuje s intimitou, křehkostí a pozoruhodnou hloubkou. Z čistě klavírních písní se nyní posouvá více kapelním směrem, vydala druhou desku, začala hrát také na kytaru a při koncertech ji doprovází kontrabas (David Liber) a bicí (Matyáš Hökl).

„Pár let jsem vystupovala pouze sama, ale v souvislosti s druhou deskou mě napadlo, že by nebylo špatné spojit se s dalšími muzikanty. Začala jsem hrát s kapelou, což mě nesmírně baví. Ta společná energie a živost.“

V říjnu 2022 vyšlo u Polí5 druhé album s názvem Tma, na kterém se jako producent podílel Martin E. Kyšperský (Květy).

„S Martinem jsme se poznali při nahrávání jeho projektu 29/2. Společná práce nás moc bavila, proto jsem mu navrhla, jestli by se nechtěl podílet na nahrávání mé druhé desky. Souhlasil – a v podstatě přímo z nahrávání 29/2 jsme přešli do natáčení mé nové desky. Velká část vznikla jako improvizace mezi kafem a procházkou. Já jsem vždy přinesla kostru písně, melodii na klavír nebo kytaru, text a zpěv, a Martin to aranžérsky okořenil.“

Na albu Tma spolupracovala také řadu hostů (violoncello, bicí, housle, viola, kontrabas, trubka). O výsledný zvuk se postaral Ondřej Ježek ve studiu Jámor.

Alen v současné době vystupuje také v kapele po boku Lenky Dusilové.

YouTube: Indigová

Facebook

Rach

Skupinu Rach tvoří zpěvák a textař Eliáš Urban, pianista a skladatel Mikuláš Tichý, bubeník Christian Krček a baskytarista Tomáš Hromek. Od ledna roku 2021 se kapela představuje svým prvním EP nazvaným Pláně. Ke spolupráci na nahrávce přizvali skladatele Jana Šikla, známého z projektů Zabelov Group, Korjen, či z tvorby scénické a klasické hudby, který se stal i producentem desky.

Kapelu tvořilo původně šansonově laděné duo zpěváka a pianisty a s příchodem noise rockově založeného bubeníka se začala realizovat myšlenka natočení první nahrávky.  „Pláně jsou ve své podstatě záznamem živého projevu kapely. Producent Jan Šikl písně obohatil o basové linky a naznačil tak směr příštího vývoje Rachu,” přibližuje Mikuláš Tichý.

Název Pláně vykrystalizoval ze snahy vystihnout hudební i textové směřování kapely, které zdůrazňuje potřebu „otevřeného prostranství mysli“. „Tato prostranství hledáme a uchylujeme se k nim v touze oprostit se od dopředu nadefinované každodennosti a jsou i prostorem, kde se mohou zjevovat a dále cizelovat tvary nám vlastní. Ať už to skončí jen hloupým úsměvem do slunce, básní či jemnou melodií, kterou přetvoříme tak, aby zněla ostatním. Výraz Pláně v sobě ukrývá i plod plané jabloně, možná sladký a šťavnatý, dost možná trpký a nestravitelný. Takovým plodem mohou být i naše skladby,“ říká k názvu EP Eliáš Urban.​

Soubor Rach vznikl v roce 2019, pohybuje se v hudebně alternativnějších vodách, těžištěm jeho hraní je pražská klubová scéna a festivaly.

EP Pláně je první nahrávkou kapely. Vizuál desky vzešel ze spřátelené dílny TheStuff.studio a fotografie k jednotlivým písním vytvořil Petr Jandera.

web

Vstupenky ZDE