fbpx
Diskuze

Ukrajinská sonda identitní

17/10 18:00-20:00
A.3 Patro
Vstupné: Zdarma
Ukrajinská sonda identitní

Jak Ukrajinci a Ukrajinky chápou sebe sama? Co je definuje, co je podstatné pro jejich sebevnímání? Je to jazyk, kultura, historie, náboženství, vztah k vlastnímu státu, vědomí odlišnosti od „euroasijské“ civilizace na Východě, identifikace se Západem, sdílení demokratických hodnot, vlastních i našemu civilizačnímu okruhu? Nakolik je ukrajinská identita obecným fenoménem, a nakolik se v jednotlivých oblastech velmi rozlehlé země liší? Jak ji ovlivňuje popkultura, média, sociální sítě? Je ukrajinská identita generační záležitostí? Jak ji poznamenala válka? Jakým směrem se pravděpodobně bude vyvíjet po válce? Jsme jí schopni porozumět, anebo se na ni díváme filtrem „kulturního rasismu“ a projektujeme do ní své specifické představy, vyrůstající z naší vlastní kultury, historie, identity?

🇺🇦 Mgr. Lenka VÍCHOVÁ, ukrajinistka, šéfredaktorka časopisu Ukrajinský žurnál, členka České asociace ukrajinistů, specializuje se na soudobé dějiny Ukrajiny, podílí se na přípravách Týdne ukrajinského filmu v Praze, spolupracuje s organizací Team 4 Ukraine, z. s. (T4U)

🇺🇦 Doc. Mgr. Marie KOLDINSKÁ, Ph.D. historička, scenáristka a moderátorka, přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a spolupracuje s Českou televizí, mimo jiné na pořadu Historie.cs, specializuje se na politické a vojenské dějiny a na problematiku historické paměti

Registrace