fbpx
galerie

Doprovodný program k výstavě: dokument Z očí do očí a diskuse

28/03 17:30-21:00
Galerie HYB4
Vstupné: Zdarma
Doprovodný program k výstavě: dokument Z očí do očí a diskuse

— Vstup ZDARMA, registrace nutná —

  • od 17:30 v HYB4 Galerii A – komentovaná prohlídka výstavy Dno den s autorkou Lenkou Tyrpeklovou
  • od 18:30 v Hlavním sále – projekce dokumentu Z očí do očí o rodinách obětí hledajících smíření tváří v tvář vrahovi – trailer zde
  • po projekci diskuse s odborníky o možnostech naplnění potřeb obětí, pachatelů a jejich blízkých prostřednictvím restorativních setkání

 — PODROBNĚJI O DOPROVODNÉ AKCI —

Od 7. února do 1. dubna 2023 probíhá v HYB4 Galerii Kampusu Hybernská výstava Dno Den umělkyně a pedagožky Lenky Tyrpeklové, která poukazuje na problémy vězeňského systému, a to primárně z ženské perspektivy. Kromě reflexe současné podoby vězeňství otevírá také diskuzi o jeho možné budoucí reformě. V době konání výstavy proto HYB4 Galerie připravuje také doprovodný program, který má ambici tuto diskusi podpořit.

První akce proběhla v Kampusu Hybernská 21. února od 18:00 v předvečer Dne obětí. Po komentované prohlídce s autorkou výstavy představilo Mezinárodní vězeňské společenství ukázku ojedinělého projektu Building Bridges, který uvádí do praxe přístupy restorativní justice.

Další doprovodná akce proběhne v Kampusu Hybernská 28. března od 17:30. Po komentované prohlídce s autorkou výstavy proběhne projekce filmu Z očí do očí a následná diskuse. Finský dokument Z očí do očí přibližuje zkušenost, kdy se v rámci mediace setkávají rodinní příslušníci, jejichž blízcí byli zavražděni, s jejich pachateli. Je to těžké téma, ale citlivě ukazuje, jak restorativní setkávání mohou přispívat k uzdravení i těch nejtěžších ran a bolestí našich životů. Dokument v ČR poprvé uvedl festival Jeden svět. Pusťte si trailer zde.

Po promítání bude následovat diskuze s odbornicemi a odborníky o možnostech naplnění potřeb obětí, pachatelů a jejich blízkých prostřednictvím restorativních setkání:

Petra Masopust Šachová – Institut pro restorativní justici
Michal Špejra – Institut pro kriminologii a sociální prevenci
Šárka Weberová – Institut léčení a prevence traumatu

Promítání dokumentu v Kampusu Hybernská souvisí s tématem vězeňství, které ohledává aktuální výstava Lenky Tyrpeklové Dno den (k vidění do 1. dubna). Zároveň je promítání s diskusí také součástí roadshow kampaně #zOčídoOčí, při které Institut pro restorativní justici cestuje po celé ČR a upozorňuje na to, že řešení konfliktů vzájemným dialogem má smysl. Dialog z očí do očí pomáhá napravovat mezilidské vztahy a vytváří prostor pro sdílení vlastních pocitů, zkušeností nebo emocí. Přesvědčte se sami!

Akci organizuje Kampus Hybernská ve spolupráci s Institutem pro restorativní justici.

Registrace ZDE