vernisáž

ARTIVIST LAB: Plješka-Birobidžan

03/08 19:00-21:00
Artivist Lab
Vstupné: Zdarma
ARTIVIST LAB: Plješka-Birobidžan
– prezentace díla a vernisáž výstavy umělce Jevgenije Fikse.

Prezentace umělcova díla začíná v 19:00 hodin, vernisáž je od 20:00 hodin.

Výstava „Plješka-Birobidžan“ spojuje v umělecké instalaci identitu, fikci a historii a vytváří příběh o skupině sovětských homosexuálů, kteří v roce 1934 cestovali z Moskvy do Birobidžanu. Tento příběh se odehrává krátce poté, co byla homosexualita v Sovětském svazu znovu kriminalizována a byla založena sovětská Židovská autonomní oblast, jejímž hlavním městem se stal Birobidžan.

V kresbě s názvem „Mapa Birobidžanu“ Fiks mapuje Židovskou autonomní oblast a nahrazuje názvy vesnic a měst jmény historických levicových queer ikon, jako jsou Angela Davis, Harry Hay a Bayard Rustin. Instalace zahrnuje také značení ulic, bulvárů a náměstí imaginární, utopické Autonomní oblasti gayů a leseb. Tato místa nesou jména postav sovětské a post-sovětské queer historie, jako jsou Jevgenij Kharitonov, Igor Kon a Roman Kalinin.

Jevgenij Fiks

Narodil se v Moskvě v roce 1972. Od roku 1994 žije a pracuje v New Yorku. Jeho práce jsou mezinárodně vystavovány. Fiks vytvořil mnoho projektů na téma post-sovětského dialogu na Západě, mimo jiné:

  • Lenin pro vaši knihovnu?, ve kterém poslal V. I. Leninův text Imperialismus: nejvyšší stádium kapitalismu sto globálním korporacím jako dar pro jejich firemní knihovny;
  • Komunistická strana USA, což je série portrétů současných členů Komunistické strany USA, malovaných v národním ústředí strany  New Yorku;
  • Komunistický průvodce po New Yorku, což je série fotografií budov a veřejných míst v New Yorku, které souvisejí s historií amerického komunistického hnutí.

Vernisáž, které se umělec Jevgenij Fiks zúčastní, moderuje Tamara Moyzes – slovenská umělkyně, kurátorka a dokumentaristka žijící a tvořící v Praze. Využívá umění jako nástroj k aktivizaci společnosti.

The Artivist_Lab se věnuje politickému umění, artivismu a médiím, ale taktéž aktuálním společenským otázkám. Podporuje a vystavuje české i mezinárodní umělce*kyně, kteří*které kvůli svým aktivitám mají ve svých domovských krajinách problémy vystavovat (Artist in Need). Taktéž dává prostor studentům*kám umění či kurátorům*kám, kteří*které zpracovávají společenská témata. Hlavní myšlenkou galerie je propojovat mezioborově aktivní lidi, kteří reagují na společenské, sociální a politické otázky.

Prague Pride