fbpx
Diskuze

Je nová hudba nová?

19/03 18:00-20:00
A.3 Sál
Vstupné: zdarma
Je nová hudba nová?

Tvorba současných skladatelů a skladatelek má na festivalu Pražské jaro zvláštní místo. Ucelený programový formát Prague Offspring v holešovickém centru současného umění DOX letos přivítá rezidenční skladatelku Rebeccu Saunders, kde spolu s její hudbou rakouský soubor Klangofrum Wien v premiéře provede hned šest nových děl napsaných na objednávku festivalu. Soudobá hudba bude znít i v tradičních koncertních sálech. V Dvořákově síni Rudolfina zazní ve světové premiéře houslový koncert nazvaný SVATYNĚ – v hlubinách jeskynních maleb a to v provedení Orchestre Philharmonique de Radio se svým šéfdirigentem Mikko Frankcem a houslistou Amaurym Coeytauxem. Jeho autor, ve Francii žijící český skladatel Kryštof Mařatka, bude dalším hostem Hudebního soirée s Pražským jarem. Ve své tvorbě si klade otázky o smyslu hudby a zrodu lidské tvořivosti. Aby je nalezl, nechává se inspirovat uměním starým desítky tisíc let – jeskynními malbami pravěkých lidí i hudebními nástroji, které se v nich našly. Sám si vytvořil svůj vlastní „prehistorický instrumentář“, na který během večera zahraje. 

Rozkvět Pražsého jara 

Festival Pražské jaro ve spolupráci Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy zve na sérii čtyř diskusních setkání v Kampusu Hybernská. Hudební soirée určená především mladému publiku připravili studenti Ústavu hudební vědy, jejich hosty budou přední umělci a umělkyně spojené s letošním ročníkem festivalu. V rozhovorech proložených živými koncertními ukázkami společně nejen přiblíží konkrétní festivalový program, ale zamyslí se i nad obecnějšími otázkami. Co dnes považujme za českou hudbu? V čem spočívá mistrovství interpretace staré hudby na dobové nástroje? Jak to vypadá, když se současný skladatel nechá inspirovat pravěkou hudbou? A jak vznikají elektronické skladby a jaké technologie skladatelé využívají? To můžete zjistit na čtyřech setkáních, které se konají 20. 2., 5. 3., 19. 3 a 23.4. v Kampusu Hybernská. Vstupné je zdarma, místa si včas rezervujte na festival.cz/rozkvet

Večery jsou věnovány památce Lenky Hlávkové, která byla v letech 2012–2015 a 2021-2023 ředitelkou Ústavu hudební vědy a stála u vzniku projektu. 

rezervace