Den češtiny: festival o jazyce a literatuře pro školy i veřejnost

Den češtiny: festival o jazyce a literatuře pro školy i veřejnostDen češtiny: festival o jazyce a literatuře pro školy i veřejnost
Datum
Datum
28
.
5
.
2024
–⁠
28
.
5
.
2024
Čas
Čas
8:00
–⁠
21:00
Místo
Místo
A.4 Didaktikon
Pořadatel
Pořadatel
Kampus Hybernská z.ú.
Druh akce
Druh akce
Literatura
Přednáška
Přístupnost
Druh akce
Bezbariérové
Pro děti
English friendly
Vstupné
Vstupné
Zdarma
Doprovodný program
Doprovodný program
Ne

Čeština má svůj den! Český jazyk je mnohem víc než pravopis a Alois Jirásek. Jazyk i literaturu jde poznávat moderně a interdisciplinárně.

Den češtiny je festival jazyka a literatury, který ukáže, že zkoumat češtinu je nejen důležité pro pochopení toho, jak a proč komunikujeme, ale i fascinující a zábavné.

  • Během dopoledne si budou moct přihlášené školy vyzkoušet různé přednášky a workshopy. Zjistí například, jak učíme mluvit roboty, jak čteme komiksy, jakou podobu má jazyková zkouška při žádosti o trvalý pobyl v České republice, jak číst švabach, jak vypadá zvukově-pohybový reliéf básně, a nahlédnou i do lingvistiky českého znakového jazyka. Zažít můžou studující i autorská čtení investigativního novináře Jaroslava Kmenty, současné přední autorky české prózy Anny Bolavé a začínající uznávané básnířky Kláry Krásenské. Na dopolední program je třeba se hlásit přes webový formulář.
  • Odpoledne se festival otevírá veřejnosti. Nejen vyučující češtiny ze ZŠ a SŠ zveme na debaty o změnách RVP a o změnách přístupů ke stylovému hodnocení slov a textů s lidmi, kteří mají k tématu co říct. Rodiče, a nejen je, by mohly zaujmout přednášky věnované osvojování jazyka dětmi. Číst svoje texty a prezentovat svoje práce budou i naši studující.
  • Závěr Dne češtiny pak bude patřit velké mediální debatě o tom, jak dnes funguje psaní clickbaitových titulků. Pozvání přijali například Marie Bastlová ze Seznam Zpráv, Aleš Měřička z České televize a tvůrce podcastů Čestmír Strakatý.

Celý festival je zdarma a probíhá na několika místech Kampusu Hybernská. Na dopolední program je třeba se hlásit přes webový formulář.

Pořadatelé:

Ústav českého jazyka a teorie komunikace FF UK
Ústav české literatury a komparatistiky FF UK
Didaktikon
Kampus Hybernská

Virtuální výstava

Galerie

No items found.

Záznam série

Podívejte se na záznam celé série.

Doprovodný program

No items found.
May 28, 2024