HYB4 Galerie: Petr Pelzmann: Malíř | Painter

HYB4 Galerie: Petr Pelzmann: Malíř | PainterHYB4 Galerie: Petr Pelzmann: Malíř | Painter
Datum
Datum
10
.
5
.
2024
–⁠
16
.
6
.
2024
Čas
Čas
9:00
–⁠
20:00
Místo
Místo
C.0 HYB4 Galerie
Pořadatel
Pořadatel
Kampus Hybernská z.ú.
Druh akce
Druh akce
Výstava
Přístupnost
Druh akce
Bezbariérové
Pro děti
English friendly
Vstupné
Vstupné
Zdarma
Doprovodný program
Doprovodný program
Ano

Petr Pelzmann je malíř srdcem a duší, maluje tedy existuje. Dnešní svět je však přehlcen významem a nutností vyprávět, jak kdyby již nevnímal to pronikavé ticho malířské kompozice a hravost barev. Malíř je výstava o malbě, křehkosti a nekonečném boji o překročení hranice v touze po dokonalosti.

Zahájení výstavy: pátek 10. 5. 2024 od 18:00

Malíř je výtvarný umělec, přetváří svou vizi, zkušenost a vhled do obrazové formy s vlastností uchovat hodnoty. Malíř zaznamenává, popisuje, kriticky se zamýšlí, bádá. Zároveň však vytváří fantazijní svět jedinečný světu jemu vlastní. Kdo je však Petr Pelzmann a co je jeho dílem?

Pelzmann je malíř, samouk, jeho učitelé jsou minulost a přítomnost. Obdivuje díla starých mistrů, avšak s neutuchající vervou překračuje lásku k jejich dílům k nalezení svého rukopisu. Tu v místnosti je mísa s ovocem – zátiší – ideální obraz, dokonalé proporce, avšak dílo končí v zapomnění pro svou perfekci. Autor se nespokojí s perfektním zpracováním formy. Re-interpretuje, ničí, přetváří a dekonstruuje pro nalezení rukopisu, jenž padne jeho zalíbení. Otázkou jsou tendence a pohnutky autora vůči jeho dílu. Je to důvěra či nedůvěra? Radosti nebo smutek? Deprese či život?

Pelzmann se nachází někde mezi a z toho čerpá, je oddán této skutečnosti, této nejistotě a až naivním způsobem sní o lepším životě, o lásce a souznění. Dílo Petra Pelzmanna má k dokonalosti daleko, a právě proto je dokonalé. Nesměřuje svou prací k trendům uměleckých děl či postupům v současné malbě, maluje a tím existuje. Zdá se to naivní? Mohlo by, ale není. Je malířem srdcem i duší, božskou či prokletou, ale kdo opravdu toto přičinění může posoudit? V jeho dílech je esence, kterou dnes člověk obdivuje v mnohačetných sbírkách umění. Je svým způsobem nejisté, ale v této nejistotě se nachází bravurní přirozenost a krása s již zmíněným rukopisem autora. To, co nacházím v prostoru ateliéru Pelzmanna, mě nepřestává uchvacovat, různé studie, odstřižky pracovních listů, nedokončená plátna povalující se v prostoru ledabyle doplňují celkovou atmosféru malířova pokoje. Jsem inspirován, procházím každým drobným znamením a nestačím se divit. Pelzmannuv svět je esencí, proč umění je uměním. Neutuchající rozhovor a vhled, inspirace, proces vzniku.

Kurátoři: Filip Kazda, Michal Štochl

Finanční partner: Magistrát hlavního města Prahy

Virtuální výstava

Galerie

No items found.

Záznam série

Podívejte se na záznam celé série.

Doprovodný program

10
.
5
.
–⁠
10
.
5
.

HYB4 Galerie: Petr Pelzmann: Malíř | Vernisáž

18:00
–⁠
20:00
Zdarma
C.0 HYB4 Galerie
Výstava
🧑‍🦽
🇬🇧
Detail
June 16, 2024