Výstava Voices of Memory ukazuje, jak téma paměti prostupuje uměleckou praxí a jak se v ní odráží. Prostřednictvím různých výrazových prostředků, včetně fotografie, malby, instalace, videa a zvuku, umělci zpracovávají odkaz často obtížné minulosti.
Cílem je propojit umělce z různých částí světa, jejichž díla se zabývají osobní a kolektivní pamětí spolu s pamětí vepsanou do přírodního prostředí. Jejich umělecké postupy zkoumají témata, jako je vzpomínání, dědictví, odolnost, prolínání přítomnosti a minulosti, tělesná zkušenost a solidarita. Název výstavy evokuje různé "hlasy" či perspektivy paměti zprostředkované uměleckými díly, stejně jako rozmanitost médií použitých k jejich vyjádření.
Vernisáži výstavy bude předcházet panelová diskuse, která se bude zabývat následujícími otázkami: Jaký je současný stav německo-české kultury paměti? Jaké jsou výzvy v oblasti občanského vzdělávání - například při setkávání mládeže nebo při práci na pietních místech? Existuje společné chápání národněsocialistického bezpráví/zločinů a jejich relevance pro výzvy, kterým čelí současná Evropa? Jak německo-česká kultura paměti rezonuje v mezinárodním měřítku, kde jsou styčné body nebo rozdíly od kulturních kontextů paměti?
Další informace k akci se dozvíte zde.