Kampus Hybernská

Probíhající semestr v Kampusu Hybernská přináší téma adaptace ve všech podobách

Kampus Hybernská poskytuje prostor pro reflektování technologických, politických, klimatických, sociokulturních a ekonomických změn, stejně jako psychických reakcí na proměny a nenadálé situace. Rychlý rozvoj umělé inteligence, proměna tradičních pracovních rolí a nové požadavky na dovednosti kladou na jednotlivce i organizace nové výzvy. Adaptace je nezbytnou reakcí na stále rychlejší proměny, které přináší současný svět. I proto se stala tématem probíhajícího semestru.

27.11.2024
Magdaléna Daňková
Probíhající semestr v Kampusu Hybernská přináší téma adaptace ve všech podobách

Jeden z klíčů, jak se postavit k rychlému a mnohdy překotnému vývoji ve světě je se adaptovat, což jde ruku v ruce i s celoživotním vzděláváním - nejen kvůli své hodnotě na trhu práce, ale i v širším společenském a kulturním kontextu. Up-skilling, tedy prohlubování stávajících dovedností, a re-skilling, učení se zcela novým schopnostem, jsou nezbytnými procesy, které umožňují jak osobní rozvoj, tak posílení profesních a kulturních hodnot. 

„Adaptujeme se nejen na udržitelnost a klimatické změny, ale také na novinky, projekty, které nás čekají, mezinárodní spolupráce a mnoho dalšího,“ uvedla již během zahájení semestru a sezóny ředitelka Kampusu Hybernská Ema Pospíšilová.

Vzdělávání, které propojuje inovace s udržitelností a zodpovědným přístupem ke zdrojům, nabízí perspektivu nejen pro současnost, ale i pro budoucí generace. Takový přístup podporuje rozvoj jednotlivce, ochranu kulturního dědictví a udržitelný růst společnosti jako celku.

“Téma semestru vnímám obecně nejen jako důležitý odrazový můstek části programu Kampusu, ale také jako iniciativní bod k diskuzi, k aktivitě či vědomému zamyšlení se. ‘Adaptace’ je významný evoluční proces, schopnost i přístup otevřenosti, na což bychom v naší společnosti neměli zapomínat. A vzhledem k rozmanitosti Kampusu se tak otevírá úžasná příležitost s tímto tématem naložit ze zcela odlišných pohledů - ať už z hlediska umění, vědy, inovací nebo kreativity,” doplňuje programová ředitelka Kampusu Hybernská Veronika Vlachová. 

Téma semestru se prolíná celou programovou linkou Kampusu. V literární sekci HYB4 Čítárna se v září a říjnu organizátoři věnovali aktuální situaci vydavatelsko-distribučního ekosystému literárních časopisů či “bibliodiverzitě” na českém knižním trhu. 

Hudební sekce zapsaného ústavu uspořádala pokračování programové linky Sustain - Hudba a udržitelnost. Říjnový program byl věnován proměně hudby v budoucnosti - kam se bude hudba vyvíjet a co se bude navracet. Listopadový program se zaměřil na field recording a ekologickou krizi jako alarmující inspiraci.

Adaptace se prolínala také výstavou Žofie Dubové Až na úpatí mraků v Jan Čejka Gallery. V sousední galerii Artivist Lab bude od ledna k vidění výstava ukrajinských studentů AVU s názvem Cesta. Hlavním záměrem výstavy je, aby diváci pochopili, že není jednoduché po tak velkém traumatu se adaptovat na nucený nový život v nové zemi. Výstavu Artivis tLab organizuje společně s neziskovkou Slovo21, součástí výstavy bude hluboký průzkum a rozhovory s více jak 50 ukrajinskými “válečnými utečenci” po celém Česku. Součástí výstavy budou jejich audiorozhovory a krátké dokumenty. 

Pojmu adaptace se dotýká i program Hyb4City, který 28. listopadu nabídne akci Dál po proudu: Smetanova Vltava v 21. století, která se koná u příležitosti 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Událost nabídne pohledy filosofické, muzikologické i ekologické na téma, jak se Smetanova Vltava propisuje do naší současnosti. Vrcholem bude premiérové uvedení kompozice „Vltava 2024?“ Dana Dlouhého, která vychází ze Smetanova díla.

Galerie

No items found.

Invitations by e-mail

Sign up for our newsletter and get regular updates on events and news from Kampus Hybernská.
Thank you for subscribing to the newsletter.
There was some kind of mistake. Please try again. In case of recurring difficulties, please contact.
By submitting the form, you agree processing of personal data.