David Svoboda | Sonda kulturní

David Svoboda | Sonda kulturní David Svoboda | Sonda kulturní
Datum
Datum
12
.
9
.
2022
–⁠
12
.
9
.
2022
Čas
Čas
18:00
–⁠
20:00
Místo
Místo
A.3 Sál
Pořadatel
Pořadatel
Hyb4City
Druh akce
Druh akce
Věda a inovace
Přístupnost
Druh akce
Bezbariérové
Pro děti
English friendly
Vstupné
Vstupné
zdarma
Doprovodný program
Doprovodný program
Ne

Kdy se z kultury a z historie stává zbraň? Co Češi reálně vědí o ukrajinské kultuře? Odhaluje válka na Ukrajině náš kulturní rasismus? Chápeme ze své západoevropské kulturní perspektivy zkresleně princip vůdcovství a dnešní roli Volodymyra Zelenského? Umíme rozklíčovat ukrajinskou realitu, anebo se mylně soustředíme na zdánlivě srozumitelné symboly typu pomníků Stepana Bandery? Jak pracuje Putinova propaganda s historickými mýty typu Velké vlastenecké války a co z toho plyne pro Ukrajince? Co můžeme vyčíst z Putinových kulturně-historických vývodů bagatelizujících minulost Ukrajiny a zpochybňujících i identitu Ukrajinců jakožto národa? Proč jsou i Ukrajinci posedlí historií? A proč by měli – v nadsázce – ukrajinisté pracovat na tom, aby se Ukrajinci ´čechizovali´ a Češi ´ukrajinizovali´?

Mgr. David SVOBODA, Ph.D., M. A., absolvent oborů Politologie a mezinárodní vztahy na FSV UK, Kulturní a sociální antropologie na FHS UK a historie na Středoevropské univerzitě v Budapešti. Zabývá se soudobými dějinami Ukrajiny, dějinami ukrajinsko-polských vztahů a problematikou ukrajinského nacionalismu. Působí v Ústavu pro studium totalitních režimů, na FSV UK a v Muzeu paměti XX. století.

Doc. Mgr. Marie KOLDINSKÁ, Ph.D. historička, scenáristka a moderátorka, přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a spolupracuje s Českou televizí, mimo jiné na pořadu Historie.cs, specializuje se na politické a vojenské dějiny a na problematiku historické paměti.

Virtuální výstava

Galerie

No items found.

Záznam série

Podívejte se na záznam celé série.

Doprovodný program

No items found.
September 12, 2022