David Svoboda | Sonda kulturní

David Svoboda | Sonda kulturní David Svoboda | Sonda kulturní
Date
Date
12
.
9
.
2022
–⁠
12
.
9
.
2022
Time
Time
6:00 pm
-
8:00 pm
Place
Place
A.3 Sál
Organizer
Organizer
Hyb4City
Type of action
Type of action
Science and innovation
Accessibility
Type of action
Accessible
For children
English friendly
Admission
Admission
zdarma
Accompanying program
Accompanying program
No

Kdy se z kultury a z historie stává zbraň? Co Češi reálně vědí o ukrajinské kultuře? Odhaluje válka na Ukrajině náš kulturní rasismus? Chápeme ze své západoevropské kulturní perspektivy zkresleně princip vůdcovství a dnešní roli Volodymyra Zelenského? Umíme rozklíčovat ukrajinskou realitu, anebo se mylně soustředíme na zdánlivě srozumitelné symboly typu pomníků Stepana Bandery? Jak pracuje Putinova propaganda s historickými mýty typu Velké vlastenecké války a co z toho plyne pro Ukrajince? Co můžeme vyčíst z Putinových kulturně-historických vývodů bagatelizujících minulost Ukrajiny a zpochybňujících i identitu Ukrajinců jakožto národa? Proč jsou i Ukrajinci posedlí historií? A proč by měli – v nadsázce – ukrajinisté pracovat na tom, aby se Ukrajinci ´čechizovali´ a Češi ´ukrajinizovali´?

Mgr. David SVOBODA, Ph.D., M. A., absolvent oborů Politologie a mezinárodní vztahy na FSV UK, Kulturní a sociální antropologie na FHS UK a historie na Středoevropské univerzitě v Budapešti. Zabývá se soudobými dějinami Ukrajiny, dějinami ukrajinsko-polských vztahů a problematikou ukrajinského nacionalismu. Působí v Ústavu pro studium totalitních režimů, na FSV UK a v Muzeu paměti XX. století.

Doc. Mgr. Marie KOLDINSKÁ, Ph.D. historička, scenáristka a moderátorka, přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a spolupracuje s Českou televizí, mimo jiné na pořadu Historie.cs, specializuje se na politické a vojenské dějiny a na problematiku historické paměti.

Virtuální výstava

Galerie

No items found.

Záznam série

Podívejte se na záznam celé série.

Doprovodný program

No items found.
September 12, 2022