Dezinformační sondy | Sonda ezokonspirační

Dezinformační sondy | Sonda ezokonspiračníDezinformační sondy | Sonda ezokonspirační
Datum
Datum
25
.
4
.
2023
–⁠
25
.
4
.
2023
Čas
Čas
18:00
–⁠
20:00
Místo
Místo
A.3 Sál
Pořadatel
Pořadatel
Hyb4City
Druh akce
Druh akce
Věda a inovace
Přístupnost
Druh akce
Bezbariérové
Pro děti
English friendly
Vstupné
Vstupné
zdarma
Doprovodný program
Doprovodný program
Ne

Dezinformace si zpravidla spojujeme především s politicky motivovanými vlivovými operacemi, ale jejich podoba může být i méně zjevná a identifikovatelná. Jak souvisí zájem o ekologii a zdravý životní styl, ale také zájem o ezoteriku a alternativní medicínu s dezinformacemi? Jak vypadají ezokonspirace, jaký mají politický přesah, co víme o jejich šíření v českém veřejném prostoru? Jak souvisí ezoterika, panslavismus a pacifismus? Na jakých platformách se tento typ dezinformací nejčastěji šíří? Proč jsou obzvlášť zranitelnými skupinami senioři, ale také ženy na mateřské dovolené? Z čeho pramení právě jejich důvěřivost a otevřenost vůči dezinformacím? A mohou být třeba online baby bazary podobným prostorem pro šíření dezinformací jako proruské weby?

Eva KLUSOVÁ, absolventka politologie a evropských studií (UPOL). Oblastí jejího zájmu jsou lidská práva a sociální angažovanost, politika a lidská práva. Má zkušenosti z dobrovolnických projektů i ze studijních pobytů v zahraničí. Od roku 2018 se věnuje oblasti dezinformací, vzdělávání, monitoringu  a tvorbě metodik. V poslední době se zajímá zejména o zranitelné skupiny a práci s nimi, o ruské hybridní vlivy na spirituální uskupení a jejich přebírání dezinformačních narativů.

Marie KOLDINSKÁ, historička, scenáristka a moderátorka, přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a spolupracuje s Českou televizí, mimo jiné na pořadu Historie.cs, specializuje se na politické a vojenské dějiny, na problematiku historické paměti a na výzkum dezinformačních narativů.

Virtuální výstava

Galerie

No items found.

Záznam série

Podívejte se na záznam celé série.

Doprovodný program

No items found.
April 25, 2023