Dezinformační sondy | Sonda ezokonspirační

Dezinformační sondy | Sonda ezokonspiračníDezinformační sondy | Sonda ezokonspirační
Date
Date
25
.
4
.
2023
–⁠
25
.
4
.
2023
Time
Time
6:00 pm
-
8:00 pm
Place
Place
A.3 Sál
Organizer
Organizer
Hyb4City
Type of action
Type of action
Science and innovation
Accessibility
Type of action
Accessible
For children
English friendly
Admission
Admission
zdarma
Accompanying program
Accompanying program
No

Dezinformace si zpravidla spojujeme především s politicky motivovanými vlivovými operacemi, ale jejich podoba může být i méně zjevná a identifikovatelná. Jak souvisí zájem o ekologii a zdravý životní styl, ale také zájem o ezoteriku a alternativní medicínu s dezinformacemi? Jak vypadají ezokonspirace, jaký mají politický přesah, co víme o jejich šíření v českém veřejném prostoru? Jak souvisí ezoterika, panslavismus a pacifismus? Na jakých platformách se tento typ dezinformací nejčastěji šíří? Proč jsou obzvlášť zranitelnými skupinami senioři, ale také ženy na mateřské dovolené? Z čeho pramení právě jejich důvěřivost a otevřenost vůči dezinformacím? A mohou být třeba online baby bazary podobným prostorem pro šíření dezinformací jako proruské weby?

Eva KLUSOVÁ, absolventka politologie a evropských studií (UPOL). Oblastí jejího zájmu jsou lidská práva a sociální angažovanost, politika a lidská práva. Má zkušenosti z dobrovolnických projektů i ze studijních pobytů v zahraničí. Od roku 2018 se věnuje oblasti dezinformací, vzdělávání, monitoringu  a tvorbě metodik. V poslední době se zajímá zejména o zranitelné skupiny a práci s nimi, o ruské hybridní vlivy na spirituální uskupení a jejich přebírání dezinformačních narativů.

Marie KOLDINSKÁ, historička, scenáristka a moderátorka, přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a spolupracuje s Českou televizí, mimo jiné na pořadu Historie.cs, specializuje se na politické a vojenské dějiny, na problematiku historické paměti a na výzkum dezinformačních narativů.

Virtuální výstava

Galerie

No items found.

Záznam série

Podívejte se na záznam celé série.

Doprovodný program

No items found.
April 25, 2023