HYB4 Hudba: Sustain #2: Přírodní hlasy v tvorbě experimentální elektronické hudby | debata, koncerty, workshopy

HYB4 Hudba: Sustain #2: Přírodní hlasy v tvorbě experimentální elektronické hudby | debata, koncerty, workshopyHYB4 Hudba: Sustain #2: Přírodní hlasy v tvorbě experimentální elektronické hudby | debata, koncerty, workshopy
Datum
Datum
6
.
6
.
2024
–⁠
7
.
6
.
2024
Čas
Čas
19:00
–⁠
23:00
Místo
Místo
E.0 Sál
Pořadatel
Pořadatel
Kampus Hybernská z.ú.
Druh akce
Druh akce
Hudba
Cirkularita
Věda a inovace
Přednáška
Přístupnost
Druh akce
Bezbariérové
Pro děti
English friendly
Vstupné
Vstupné
100 Kč - 250 Kč
Doprovodný program
Doprovodný program
Ano

Jak zní udržitelná hudba dneška a zítřka? Projekt Sustain: Hudba a udržitelnost spojuje umění, hudební tvorbu, koncertní a produkční aktivity s environmentálním myšlením. Téma udržitelnosti se ve spojení s hudbou v Česku zatím příliš nedostalo do popředí, tento program mění pravidla hry. Konference, debaty, panelové diskuse, workshopy i praktické zvukové ukázky a instalace - vše zaměřené na současnost a budoucnost hudby v době klimatických změn. 

Dva dny na začátku června budou věnovány propojování přírodních hlasů s moderními přístupy k tvorbě experimentální elektronické hudby. Akci bude předcházet workshop HYB4 Dílny DIY Hudební nástroje.

Program:

Čtvrtek 6. 6.

19:30 - 22:00 Fyield: Future Landscapes | promítání, debata a koncert (E.0 Hlavní sál)

V unikátním hudebním uskupení fyield se setkávají přední osobnosti české a islandské nezávislé hudební scény. Na české straně je Václav Havelka a Kryštof Kříček z kapely Please The Trees, ty doplňuje Islanďan Pan Thorarensen (Stereo Hypnosis), který je zakladatelem festivalu experimentální hudby a sonických umění Extreme Chill. Na albu, které je zásadní součástí interdisciplinárního projektu Krajiny budoucnosti, zavádí uskupení fyield posluchače na průmyslová místa klíčová pro chod civilizace a nechávají přírodu a technologie, aby se stali rovnocennými spoluhráči v kapele.

Sonická expedice se v doprovodu fieldrecordistů Magnúse Bergssona a Sary Pinheiro se speciálními mikrofony vypravila zkoumat prostřednictvím zvuku, o jakých výzvách k proměnám světa promlouvají technologie a systémy, na kterých je závislá moderní civilizace. Na pozadí klimatické krize se účastníci a účastnice zvukové výpravy po Česku a Islandu snažili rozluštit zprávy vycházející z ropného vrtu, geotermální elektrárny nebo aquaponické farmy. Režisér Ivo Bystřičan z expedice přivezl film Neviditelné krajiny, hudebníci Václav Havelka a Pan Thorarensen aka fyield album Future Landscapes v koncertním provedení s Kryštofem Kříčkem. 


Neviditelné krajiny
(režie: Ivo Bystřičan)

2022 / 48 min

Jak zní řev vody a žáru v útrobách tepelné elektrárny nebo pravidelný dech ropné věže? Snímek plný ruchů a zvuků, přesto však téměř beze slov, nabízí originální pohled na problematiku ekologie a energetiky. 

Od 19:30 film, ve 21:00 začíná koncert. Mezi filmem a koncertem proběhne diskuse s aktéry a aktérkami projektu.


Vstupné: 200 Kč předprodej / 250 Kč na místě

Pátek 7. 6.

Workshopy: Syntetizátory a zvuk přírody

Workshop přesunut na podzim 17:00 - 19:00 Workshop: Nehudba nerovnosti (A.3 Sál)

V jakých zvukových krajinách žijeme? Kdo a co je slyšet, kdo a co je umlčováno? Kdo dýchá hluk, a kdo si žije hi-fi? Připojte se k procházce rozličnými zvukovými krajinami a jejich přetváření s Marií Čtveráčkovou alias Mary C z pražské Synth Library navazující na kritické poslechové procházky Nehudba nemíst a Nehudba nemístních.

Uběhlo 110 let od doby, kdy italský futurista Luigi Russolo sepsal manifest Umění hluku, ve kterém vyzýval k pozorování světa více ušima než očima. Je to už více než 60 let od Tichého jara Rachel Carson bez ptáků umlčených pesticidy a 55 let od Sonických meditací Pauline Oliveros a Knihy hluku a Nové zvukové krajiny R.M. Schafera, zásadních příspěvků oboru akustické ekologie. Naslouchejme přírodě a jejím silám s respektem. Náš toxický kapitalismus a patriarchát produkuje nové zvukové krajiny ohlušujících nerovností. Zacpávat  si uši nemá smysl. Špína je mnohem hlouběji a rezonuje strukturami celé naší společnosti. Koho budete poslouchat vy?

Mary C je hudebnice, DJka, kurátorka a spoluzakladatelka Synth Library Prague, prostoru pro sdílení, experimenty a diskuzi nejen v oblasti elektronická hudby. Zabývá se možnostmi hudebního vzdělávání i sociálním a politickým kontextem a potenciálem hudby, hudebních technologií a zvuku obecně. Spolupracovala s MeetFactory,  platformou SHAPE, festivalem Lunchmeat, Bonusem, Evou Koťátkovou a dalšími. 

Kapacita: 15 lidí

Vstupné: 100 Kč

19:00 - 21:00 Workshop: Synthesizer starter (D.1 Ateliér)

Workshop vhodný pro začátečníky a začátečnice, kteří se chtějí dozvědět o tvorbě hudby pomocí syntezátorů, o jejich propojení s rostlinami a o tom, jak a kde můžou začít s tvořením vlastních zvuků. Lektorka Nikol Štrobach ve své tvorbě experimentuje s propojením rostlin a elektronických nástrojů. Vedla mnoho hudebních workshopů a přednášek po celém světě (Superbooth, Moogfest, Synthposium, Knobs&Wires).

21:00 - 22:00 Vystoupení Nikol Štrobach (D.1 Ateliér)

V první části večera představí Nikol Štrobach svou tvorbu, přiblíží, jak se k dostala k modulárním syntezátorům, divnozvukům a hraním s rostlinami. Pak se lehce dotkne teorie zvuku a vln, abychom rozuměli terminologii používané v tvorbě syntetických zvuků, a poté dojde k ukázce některých typů syntezátorů. Budou se poslouchat digitální zvuky a diskutovat nad tím, co je pro nás hudba a co už ne. Na konci si propojíme rostlinu se synťákem pomocí gelových elektrod a necháme si zahrát. Na závěr bude prostor pro vyzkoušení nástrojů a na dotazy. Zájemci si s sebou musí donést sluchátka.

Kapacita: 10 lidí

Vstupné: 100 Kč

#hyb4sustain

Projekt Sustain podporuje rozvoj kompetencí profesionálních uměleckých a odborných pracovníků v kulturním a kreativním sektoru, získání nových znalostí a dovedností uplatnitelných v jejich budoucím profesním životě a zvýšení jejich konkurenceschopnosti v mezinárodním kontextu.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Evropské unie.

Mediální partneři: Radio Wave, HIS Voice, Full Moon, Radio 1, UNI Magazín

Virtuální výstava

Galerie

No items found.

Záznam série

Podívejte se na záznam celé série.

Doprovodný program

23
.
5
.
–⁠
23
.
5
.

HYB4 Hudba: Sustain #1: Hudba a udržitelnost | debata, koncerty

17:00
–⁠
23:00
Zdarma
A.0 Cirkulární Hub
Hudba
Cirkularita
Věda a inovace
Přednáška
🧑‍🦽
🇬🇧
Detail
6
.
6
.
–⁠
6
.
6
.

HYB4 Hudba: Fyield: Future Landscapes | promítání, debata a koncert

19:30
–⁠
22:00
200 Kč předprodej / 250 Kč na místě
E.0 Sál
Hudba
🧑‍🦽
🇬🇧
Detail
7
.
6
.
–⁠
7
.
6
.

HYB4 Hudba: Vystoupení Nikol Štrobach

21:00
–⁠
22:00
100 Kč (i s workshopem
D.1 Ateliér
Hudba
Věda a inovace
Detail
7
.
6
.
–⁠
7
.
6
.

HYB4 Hudba: Synthesizer starter | workshop s Nikol Štrobach

19:00
–⁠
21:00
100 Kč (i s koncertem)
D.1 Ateliér
Workshop
Hudba
Detail
7
.
6
.
–⁠
7
.
6
.

PŘESUNUTO HYB4 Hudba: Nehudba nerovnosti | workshop

17:00
–⁠
19:00
100 Kč
A.3 Sál
Hudba
Workshop
Věda a inovace
🧑‍🦽
Detail
2
.
6
.
–⁠
2
.
6
.

HYB4 Dílna: DIY hudební nástroje

14:00
–⁠
19:00
600 Kč
Cirkulární dílna
Cirkularita
🧑‍🦽
🇬🇧
Detail
June 7, 2024