HYB4 Hudba: Sustain #1: Hudba a udržitelnost | debata, koncerty

HYB4 Hudba: Sustain #1: Hudba a udržitelnost | debata, koncertyHYB4 Hudba: Sustain #1: Hudba a udržitelnost | debata, koncerty
Datum
Datum
23
.
5
.
2024
–⁠
23
.
5
.
2024
Čas
Čas
17:00
–⁠
23:00
Místo
Místo
A.0 Cirkulární Hub
Pořadatel
Pořadatel
Kampus Hybernská z.ú.
Druh akce
Druh akce
Hudba
Cirkularita
Věda a inovace
Přednáška
Přístupnost
Druh akce
Bezbariérové
Pro děti
English friendly
Vstupné
Vstupné
Zdarma
Doprovodný program
Doprovodný program
Ano

Jak zní udržitelná hudba dneška a zítřka? Projekt Sustain: Hudba a udržitelnost spojuje umění, hudební tvorbu, koncertní a produkční aktivity s environmentálním myšlením. Téma udržitelnosti se ve spojení s hudbou v Česku zatím příliš nedostalo do popředí, tento program mění pravidla hry. Konference, debaty, panelové diskuse, workshopy i praktické zvukové ukázky a instalace - vše zaměřené na současnost a budoucnost hudby v době klimatických změn. 

První akce poodhalí, jak se hudební průmysl staví k udržitelnosti – od virtuálních koncertů po návrat ke kořenům a přírodě. Nabídne debatu o hudebním provozu s britským tour manažerem skupiny Chemical Brothers a hlavním produkčním Massive Attack Jamesem Baseleym a dalšími. O hudební návrat ke kořenům se postará sbor Lada a písničkářka Barbora Hora.

Program:

17:00–19:00 Zažít VR koncert (A.0 Cirkulární hub)

Účastníci budou mít možnost experimentovat s virtuálními koncerty a různými formami hudební tvorby v prostředí virtuální reality. Budou zde k dispozici populární i méně známé aplikace, jako je BeatSaber, SynthRiders, Maestro a další, které přinášejí interaktivní hudební zážitky a zprostředkovávají nám hudbu novým, alternativním způsobem. Tato událost poskytne příležitost prozkoumat, jakým způsobem moderní technologie a videohry prolínají s hudebním průmyslem a jak mohou pomoci k jeho proměně či udržitelnosti.

Pořádá: CyberSpaceLab

19:00–19:30 Ženský pěvecký sbor Lada (E.0 Sál)

Podstatou sboru Lada je radost ze zpěvu a setkávání se. Její členky si vybírají písně dívčího a ženského charakteru – milostné, svatební, trávnice, balady a další, a snaží se je interpretovat podle nositelek lidové kultury, především těch dříve narozených. Zkouší většinou ve svých pražských kuchyních, účinkují na různých festivalech, vernisážích v galeriích, účastní se uměleckých performancí a spolupracují s hudebníky jiných žánrů. V posledních letech se dostávají i ke zpívání a hraní ve folkloristickém prostředí. Kromě realizace hudebních nabídek by rády pokračovaly v hlubším poznávání způsobu života, zpěvu a hry našich předků, a to i ve spolupráci s etnomuzikology.

Ženský sbor Lada vydal v prosinci 2023 debutovou desku Všelijake kvety, která byla nominována na cenu Radio Head Award v kategorii world music. 

19:45–20:45 Debata s Jamesem Baseleym a dalšími (E.0 Sál)

Debata věnovaná složitému tématu produkční udržitelnosti v koncertním provozu i samotném spojení umělců a promotérů s přírodou. Umí Česko pořádat udržitelné hudební události? Co to obnáší? A jak vypadá světové turné ve smyslu udržitelných zásad? Debata s českými i zahraničními hosty.

Vystupující:

  • James Baseley (UK)  - britský tour manager z produkční společnosti Little Fella Production, který má za sebou velké tour Chemical Brothers a nyní jako hlavní produkční připravuje světové turné Massive Attack
  • Tomáš Suchánek (organizátor festivalu Bukolika)
  • Tadeáš Polák (hudebník z kapely Severní nástupiště)

Moderuje Marie Čtveráčková (Mary C)

21:00–22:00 Koncert Barbory Hory (E.0 Sál)

Písničkářka Barbora Hora akcentuje ve své tvorbě vztah k přírodě, něžným projevem vypráví příběhy, ve kterých se k zákonitostem a principům přírody obrací. S podobnou atmosférou pracuje i festival Bukolika, který se odehrává v srdci lesa nedaleko Přelouče. Tyto volby přirozeně nutí k produkční uvědomělosti a návštěvníkům nabídnou alespoň částečnou odpověď na otázku těžko představitelné harmonie mezi životním prostředím a koncertním provozem. Návštěvníci získají jedinečnou příležitost se o tématu produkční udržitelnosti dozvědět více z pohledu umělců a pořadatelů, kteří hledají nové cesty.

#hyb4sustain

Projekt Sustain podporuje rozvoj kompetencí profesionálních uměleckých a odborných pracovníků v kulturním a kreativním sektoru, získání nových znalostí a dovedností uplatnitelných v jejich budoucím profesním životě a zvýšení jejich konkurenceschopnosti v mezinárodním kontextu.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Evropské unie.

Mediální partneři: Radio Wave, HIS Voice, Radio 1, Full Moon, UNI Magazín

Virtuální výstava

Galerie

No items found.

Záznam série

Podívejte se na záznam celé série.

Doprovodný program

6
.
6
.
–⁠
7
.
6
.

HYB4 Hudba: Sustain #2: Přírodní hlasy v tvorbě experimentální elektronické hudby | debata, koncerty, workshopy

19:00
–⁠
23:00
100 Kč - 250 Kč
E.0 Sál
Hudba
Cirkularita
Věda a inovace
Přednáška
🧑‍🦽
🇬🇧
Detail
May 23, 2024