Lenka Víchová │ Sonda identitní

Lenka Víchová │ Sonda identitníLenka Víchová │ Sonda identitní
Datum
Datum
17
.
10
.
2022
–⁠
17
.
10
.
2022
Čas
Čas
18:00
–⁠
20:00
Místo
Místo
A.3 Sál
Pořadatel
Pořadatel
Hyb4City
Druh akce
Druh akce
Věda a inovace
Přístupnost
Druh akce
Bezbariérové
Pro děti
English friendly
Vstupné
Vstupné
zdarma
Doprovodný program
Doprovodný program
Ne

Jak Ukrajinci a Ukrajinky chápou sebe sama? Co je definuje, co je podstatné pro jejich sebevnímání? Je to jazyk, kultura, historie, náboženství, vztah k vlastnímu státu, vědomí odlišnosti od „euroasijské“ civilizace na Východě, identifikace se Západem, sdílení demokratických hodnot, vlastních i našemu civilizačnímu okruhu? Nakolik je ukrajinská identita obecným fenoménem, a nakolik se v jednotlivých oblastech velmi rozlehlé země liší? Jak ji ovlivňuje popkultura, média, sociální sítě? Je ukrajinská identita generační záležitostí? Jak ji poznamenala válka? Jakým směrem se pravděpodobně bude vyvíjet po válce? Jsme jí schopni porozumět, anebo se na ni díváme filtrem „kulturního rasismu“ a projektujeme do ní své specifické představy, vyrůstající z naší vlastní kultury, historie, identity?

🇺🇦 Mgr. Lenka VÍCHOVÁ, ukrajinistka, šéfredaktorka časopisu Ukrajinský žurnál, členka České asociace ukrajinistů, specializuje se na soudobé dějiny Ukrajiny, podílí se na přípravách Týdne ukrajinského filmu v Praze, spolupracuje s organizací Team 4 Ukraine, z. s. (T4U)

🇺🇦 Doc. Mgr. Marie KOLDINSKÁ, Ph.D. historička, scenáristka a moderátorka, přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a spolupracuje s Českou televizí, mimo jiné na pořadu Historie.cs, specializuje se na politické a vojenské dějiny a na problematiku historické paměti

Virtuální výstava

Galerie

No items found.

Záznam série

Podívejte se na záznam celé série.

Doprovodný program

No items found.
October 17, 2022