A je to! Další nabitá sezóna je za námi a v Kampusu Hybernská začínají prázdniny. Ale nebojte se, i v létě vám dáme dobré důvody, proč u nás strávit příjemný letní večer. Tak například v C.0 HYB4 Galerii vystavuje po celé léto své abstraktní malby talentovaná Barbora Lepší. V červenci si vychutnáte hned dva hudební večery nebo dvě literární akce. A co všechno jsme představili v uplynulém roce? Přečtěte si na následujících řádcích.
Téměř dvě stovky akcí různých žánrů jsme hostili od letošního ledna do června. A že to byla jízda. Na konci února jsme zahájili společný projekt Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK a HYB4 Galerie Kampusu Hybernská - výstavu Stvoření - Mýtus - Umění. Ta pod taktovkou docenta Jiřího Janáka navázala na výzkum staroegyptského náboženství a propojila staroegyptské texty a současné výtvarné umění.
Samotnou výstavu pak doplnil bohatý doprovodný program, především série doprovodných přednášek, při kterých odborníci z oboru egyptologie hlouběji objasňovali staroegypskou mytologii a představovali český výzkum v Egyptě.
Spolupráce napříč subjekty je jedním ze základních stavebních kamenů celého Kampusu, ve společných projektech jsme proto pokračovali celý semestr. V rámci oslav dubnového Dne Země jsme s Gratis Marketem, Studentskou Hybernskou a UK Pointem uspořádali HYB4 Swap & Upcycle Fest. Ten přinesl swap oblečení i květin, workshopy šití či přesazování.
Společně jsme vzdali hold také Mezinárodnímu dni žen, který každoročně připadá na 8. března. Kavárna Kampus při této příležitosti nabízela udržitelné květinové svazky od Verbaskum. Prostor Čítárny hostil výstavu grafik Veroniky Frodové - YONISPHERE project, která v Kampusu Hybernská probíhala u příležitosti konference Na ženách záleží. Didaktikon pak dal prostor již třetímu ročníku konference Ženy, které inspirují, kterou pod záštitou rektorky pořádá Fakulta humanitních studií UK.
V neposlední řadě je možné zmínit společnou historicky první účast Kampusu Hybernská na červnové Pražské muzejní noci. Do té se spolu s HYB4 Galerií zapsaného ústavu zapojila také Jan Čejka Gallery, která nabídla výstavu Matěje Lipavského: Zahrada pupava.
Výstavní prostor C.0 HYB4 Galerie za kavárnou však nabídl také menší expozice současných umělců a umělkyň. Od experimentální anonymní výstavy Tvář, která diváky vyzývala k vnímání podstaty každého díla bez vlivu autorství, přes aktuální tvorbu umělce KW, po letní expozici souboru monumentálních abstraktních maleb Barbory Lepší s názvem ugly. Tu si lze prohlédnout až do 6. září.
Zahanbit se ale nenechaly ani ostatní kampusové sekce. HYB4 Čítárna, jejíž literární program dlouhodobě zajišťuje redakce revue Prostor, nabídla v prvním pololetí dvacet akcí, na které osobně dorazilo přes 1100 lidí, online se k programu připojilo dokonce více než 1900 osob. Tematicky se Čítárna tento semestr věnovala například alternativním komunitám nebo zákulisí novinářské práce. Velký prostor byl věnován také večerům s poezií, jako čtení básnířek a básníků z FF UK nebo uvedení sbírek tří představitelek českého slamu.
Hudební sekce si letos připsala významné jubileum, a to 50. sérii každoměsíčního improvizačního vystoupení a jamu Hybrid Sessions (na tu navíc na podzim naváže Hybrid Session festival). Mimo to pro vás v našem E.0 Sále Kuba s Mikim z HYB4 Hudby připravili pestrou škálu koncertů. Ať už to byly Sisa Fehér, Marie April nebo Autor, kteří v Kampusu pokřtili svá nová alba, Ida the Young, která v Kampusu zakončila své evropské turné nebo Kvietah, která si na letošním udělování cen Anděl odnesla sošku v kategorii Objev roku.
Od května vám navíc díky novému hudebnímu profilu na Instagramu hyb4.hudba už žádný koncert neunikne.
Mezi programové stálice Kampusu patří také filmová sekce HYB4 Film. Ta v průběhu celého pololetí uspořádala celou řadu promítání, pubkvízů či tematických přednášek. Mezi nejpopulárnější akce patřilo promítání studentských queer filmů Queer lásky čas, přednáška Karla Malimánka Film jako sen věnovaná Davidu Lynchovi, nebo nejpopulárnější hospodský kvíz věnovaný romantickým komediím.
Zapomenout nesmíme ani na Cirkulární dílnu. Ta v průběhu celého semestru nabízela workshopy pro malé i velké. Společně s našimi lektory si mohli návštěvníci dílny vyzkoušet třeba tradiční základy práce se dřevem nebo letošní novinku - tisk linorytem, který se rychle dostal mezi oblíbence. Soboty v Cirkulární dílně pak patřily dětem, ze kterých se na našich workshopech stávali malí sochaři a sochařky.
Poprvé jsme se letos zapojili také do festivalu United Islands. Ve společném stánku s Univerzitou Karlovou nabízeli kluci z dílny možnost vyzkoušet si práci s vrtačkou nebo třeba vyrobit si magnetku či stojánek na vonnou tyčinku.
Hyb4 City, tedy univerzitní část Kampusu Hybernská, navázala na jaře 2025 na úspěšné série z předchozích semestrů. V rámci diskusí Science Café se věnovala tématům jako jsou zelený průmysl, paměť a válka nebo dostupné bydlení.
Cyklus Café Collaborations, který se orientuje především mezinárodně, pak nabídl v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině panelovou debatu s velvyslanci pobaltských zemí. Ve spolupráci s německým velvyslanectvím pak proběhla diskuse Mezi individuální akcí a systémovou změnou: role jednotlivců v boji proti klimatické změně.
Vzdělávací centrum Didaktikon, jehož náplní je především nabízet vzdělávací program pro školy, připravilo v březnu letošního roku v rámci Týdne mozku Akademie věd ČR také program pro veřejnost. Od 11. do 13. března bylo možné navštívit přednášky, které se věnovaly například zapomínání, spánku a jeho poruchám nebo také celkovému stavu světové inteligence. Kromě toho uspořádalo stovky workshopů pro školy a během uplynulého půl roku přivítalo tisíce žáků a studentů.
Jsme rádi, že vás akce napříč Kampusem Hybernská baví a už teď se můžete těšit na neméně nabitý podzim. Čekají vás festivaly, koncerty, performance, nové výstavy a hlavně neopakovatelná atmosféra v centru Prahy.