Infodemie v časech celospolečenských změn

Infodemie v časech celospolečenských změnInfodemie v časech celospolečenských změn
Date
Date
3
.
4
.
2023
–⁠
3
.
4
.
2023
Time
Time
8:00 pm
-
10:00 pm
Place
Place
A.3 Patro
Organizer
Organizer
Kampus Hybernská z.ú.
Type of action
Type of action
Others
Accessibility
Type of action
Accessible
For children
English friendly
Admission
Admission
Zdarma
Accompanying program
Accompanying program
No

Pandemie/epidemie onemocnění COVID-19 i válka na Ukrajině upozornily na fenomén infodemie (tzn. šíření nadměrného množství informací, včetně nepravdivých a nepřesných, které zhoršuje pochopení a řešení jakéhokoliv problému), jenž prohlubuje celospolečenské krize. Proč si nevystačíme s pojmy jako fake news či dezinformace, které celý problém spíše zatemňují, než aby nám ho umožnily lépe pochopit? Proč zapomínáme na rozdíl mezi omylem a lží? Autoři nové monografie COVID-19 infodemie (nakladatelství Academia) Ladislav Dušek, Václav Moravec a Marek Vácha (předmluva) budou v dialogu s publikem nahlas přemýšlet o tom, jaká jsou východiska a řešení různých typů infodemií.    

Vystoupí:


  • Prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., je profesorem na Lékařské a Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity a vedoucím Institutu biostatistiky a analýz LF MU. Od roku 2014 působí jako ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Mezi jeho odborné zájmy patří zejména analýza klinických a biologických dat a zdravotnická informatika.


  • Mgr. Marek Vácha, Ph.D. je přednostou Ústavu etiky a humanitních studií na 3. lékařské fakultě UK, kde působí také jako předseda akademického senátu. Publikuje v řadě odborných i populárních periodik, zabývá se tématy evoluční biologie a lékařské i environmentální etiky.

  • PhDr. Václav Moravec, Ph.D. et Ph.D., působí na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd UK v Praze a na katedře produkce FAMU. Specializuje se na problematiku audiovizuálních médií v éře digitální mediamorfózy, novinářskou etiku, automatizovanou žurnalistiku a žurnalistiku umělé inteligence. Jako novinář pracoval v Českém rozhlase i soukromých rozhlasových stanicích. Dosud působí jako moderátor a dramaturg pořadů České televize.


Program:

17:30 Registrace

18:00 Diskuse

19:00 Networking 

Virtuální výstava

Galerie

No items found.

Záznam série

Podívejte se na záznam celé série.

Doprovodný program

No items found.
April 3, 2023