Dezinformační sondy | Alexandra Alvarová

Dezinformační sondy | Alexandra AlvarováDezinformační sondy | Alexandra Alvarová
Date
Date
6
.
2
.
2023
–⁠
6
.
2
.
2023
Time
Time
6:00 pm
-
9:00 pm
Place
Place
A.3 Patro
Organizer
Organizer
Hyb4City
Type of action
Type of action
Others
Science and innovation
Entrepreneurship and education
Accessibility
Type of action
Accessible
For children
English friendly
Admission
Admission
Zdarma
Accompanying program
Accompanying program
No

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje řadu veřejných debat s exponovanými osobnostmi nad problematikou dezinformací. Cílem je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry za účelem objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních narativů.

Část 1: Dezinformační sonda
18:00 - 19:30

Dezinformační sondy Marie Koldinské – propaganda, dezinformace a konspirační válka. V prvním dílu se představí Alexandra Alvarová, autorka bestsellerů Průmysl lži a Krmit démony.

Alexandra Alvarová vystřídala řadu profesí, od novinařiny, přes marketing až po politiku. Je expertkou na propagandu – na prodávání idejí. Zabývá se zneužíváním manipulačních technik v reklamě i v publicistice. V současnosti žije v Kanadě. Vydala knihy Průmysl lži (3. vydání v roce 2022) a Krmit démony, které se staly bestsellery. Obě knihy (každá jinou formou) přibližují fungování současné propagandy, fenoménu fake news a okolnosti vzniku novodobé informační války.

V anotaci k první z nich napsala:

 „…Důvodem [..k napsání knihy..] je bezmoc, že prohráváme hybridní válku…..Chtěla jsem pomoci lidem, kteří mají pocit, že se zblázní z té hromady polopravd, výmyslů a manipulací, jež se odevšad valí jako voda z karlínských kanálů při povodni.“

Část 2: Networking
19:30 - 21:00 +

Druhá část setkání spočívá v propojování klíčových stakeholderů v tématu dezinformací napříč sektory. Záměrem je dostat na jedno místo zástupce z firem, akademické půdy, neziskových organizací, veřejné sféry, knihoven, studentů a studentských spolků i dalších relevantních aktérů i hybatelů z řad veřejnosti. 

Problém dezinformací je komplexní a řešení najdeme, pouze pokud se nám podaří široce spolupracovat. Chceme proto vytvořit prostor pro setkávání komunity lidí, kteří se dezinformacím věnují, pro jejich síťování a spojení sil. Na přelomu května a června tato setkávání zakončí celodenní ideaton k tématu, jak dezinformacím co nejlépe čelit.

Účast dosud přislíbili zástupci think tanku České priority, studentský spolek Zvol si info a projekt Akademie mediální gramotnosti.

Virtuální výstava

Galerie

No items found.

Záznam série

Podívejte se na záznam celé série.

Doprovodný program

No items found.
February 6, 2023