Výstava LEPERIBEN: MY NEZAPOMÍNÁME je věnována památce romských obětí nacionálního socialismu a vizuálnímu zpracování historické amnézie, která tohle utrpení dlouhodobě obklopuje. Projekt představuje díla autorů a autorek s romským původem – ať už individuálních umělců, nebo členů interdisciplinárních kolektivů – kteří skrze umění artikulují paměť, odpor i kulturní kontinuitu.
Vernisáž výstavy proběhne 1. srpna v 18:00.
Kurátorka: MgA. Tamara Moyzes, Ph.D. (Spolupráce s ARA ART a Goethe Institut)
Umělci: Lidija Markovic (DE), Alfred Ullrich (DE), Nihad Nino Pušija (DE), Romane Khale Panthera (CZ), Monika Kováčová (CZ), ARA ART & Divadlo Husa na provázku (CZ)
Výstava uvádí díla trojice výrazných německých umělců a umělkyň – Lidije Mirković, Alfreda Ullricha a Nihada Nino Pušiji, kteří se významně zapsali do dějin romského umění, mimo jiné účastí na prvním romském pavilonu na Benátském bienále v roce 2007 (Lost Paradise, kurátorka Timea Junghaus). Projekt však nezůstává pouze u připomínání minulosti– skrze interdisciplinární přístup propojuje umění, vzdělávání a aktivismus.Výstava je dále rozšířena o současné práce českých kolektivů Romane Kale Panthera a ARA ART & Divadlo Husa na provázku, které tematizují romskou zkušenost z perspektivy současných emancipačních strategií. Slovenská umělkyně Monika Kováčová skrze techniku kovářství, tradičně spojovanou s romskou řemeslnou kulturou tematizuje identitu i paměť.
Každé z prezentovaných děl přináší hluboce osobní přístup ke kolektivnímu traumatu – a zároveň je aktem vizuální rezistence proti zapomínání. Výstava dává prostor hlasům, které byly v historii umlčovány, a nabízí veřejnosti možnost setkat se s romskou pamětí tak, jak ji artikulují samotní Romové a Romky: s důrazem na důstojnost, kontinuitu a kulturní suverenitu.
Soubor vystavených děl v rámci projektu LEPERIBEN: MY NEZAPOMÍNÁME představuje rozmanité formy vizuální artikulace paměti, bolesti, odporu i kulturní kontinuity. Každý z přístupů zachycuje jiný aspekt romské zkušenosti s dějinami násilí a marginalizace, přičemž společně vytvářejí prostor pro hlasitý a mnohovrstevnatý emancipační diskurz.
Každé z prezentovaných děl přináší akt svědectví a trvání – obrazový důkaz, že paměť může být aktivní, kritická a sebeurčující, a zároveň spoluvytváří kolektivní, emancipační prostor romské paměti. Výstava LEPERIBEN: MY NEZAPOMÍNÁME je kulturním a politickým gestem – připomínkou, že zapomínání je volba a že paměť je nástrojem odporu.
Doprovodný program:
1. 8. 2025 Opening a noční performance umělců
2. 8. 2025 čtení jmen Romských obětí Holocaustu – Mírové Náměstí
2. 8. 2025 Noční performance umělců připomínající že v noci z 2. na 3. srpna 1944 došlo k likvidaci tzv. „cikánského rodinného tábora“ (Zigeunerlager) v Osvětimi II-Birkenau.
3.8. Diskuse s umělci: Lidija Markovic (DE), AlfredUllrich (DE), Nihad Nino Pušija (DE),
Romane KhalePanthera (CZ), Monika Kováčová (CZ), ARA ART & Divadlo Husana provázku (CZ)
3. 8. 2025 Přednáška o stavu památník Lety u Písku – Muzeum Romské kultury, Brno
4. 8. 2025 Promítání filmu LETY a debata
Projekt vzniká jako součást výstavního a vzdělávacího cyklu LEPERIBEN: MY NEZAPOMÍNÁME, který tematizuje romský holokaust, současné formy diskriminace i emancipaci skrze vizuální kulturu.